Zdjęcie: Antonia Rusev Pixabay
14-07-2024 09:00
W ubiegłym roku Łotwa miała najniższy wskaźnik urodzeń od czasu uzyskania niepodległości - urodziło się tylko 14500 dzieci. Podczas gdy kilka lat temu więcej mówiło się o tym, jak zachęcić do posiadania trzeciego dziecka, teraz debatę społeczną zaczyna dominować pytanie, jak zachęcić do posiadania pierwszego dziecka.
Stosunkowo niski wskaźnik urodzeń z końca lat 90-tych, kiedy to przez kilka lat z rzędu urodziło się mniej niż 20 000 dzieci, wraca do poprzedniego poziomu. Potencjalnych rodziców jest mniej, a średni wiek, w którym kobieta rodzi swoje pierwsze dziecko, znacznie wzrósł. Obecnie średnia wieku wynosi 28 lat.
Omawiane pomysły dotyczą m.in. zapewnienia wysokiej jakości edukacji, dostępnej opieki zdrowotnej oraz sposobu, w jaki koszty edukacji, edukacji zainteresowań i innych kwestii związanych z rozwojem dziecka, a także transportu do szkoły i posiłków, których koszty powinno opłacać państwo. Wiadomo już, że na wsparcie materialne dla rodzin potrzeba 98,4 mln euro, 10 milionów euro potrzebne jest na przegląd świadczeń dla dzieci przebywających w placówkach opieki pozarodzinnej, etc. Ważnymi aspektami są również kwestie zawodowe, jak powrót matek do pracy.
Kancelaria Rządu poinformowała, że poddane zostanie ocenie około 400 propozycji i wybrane zostaną te, które będą miały największy wpływ na sytuację demograficzną kraju. Należy zauważyć, że stymulowanie przyrostu naturalnego jest tylko jednym z omawianych tematów. Równolegle toczą się dyskusje na temat sposobów zapobiegania przedwczesnym zgonom i innych kwestii demograficznych.