Zdjęcie: MON Litwy
27-04-2023 11:04
Realizując plany rozwoju systemu obrony narodowej, Ministerstwo Obrony Narodowej planuje przeznaczyć na zakup sprzętu wojskowego w ciągu najbliższej dekady ponad 3,1 mld euro. W ramach tych wydatków magazyny wojskowe zostaną uzupełnione amunicją różnych kalibrów – czytamy w komunikacie litewskiego MON. Oznaczałoby to co najmniej 12 procent rocznie całego budżetu obronnego. W porównaniu z wcześniejszymi założeniami jest to wzrost aż o jedną piątą.
Minister obrony narodowej Arvydas Anušauskas zauważa, że gromadzenie zapasów wojskowych jest jednym z najważniejszych priorytetów ostatnich lat, któremu MON z roku na rok poświęca coraz więcej uwagi i środków.Jest to związane nie tylko z napiętą sytuacją bezpieczeństwa w regionie, ale także z bardzo szybką modernizacją Sił Zbrojnych Litwy: systemy obrony powietrznej średniego zasięgu NASAMS, systemy salw rakietowych HIMARS, bojowe wozy piechoty Vilkas, opancerzone pojazdy terenowe JLTV, haubice PzH2000 i Ceasar, drony bojowe i inne zdolności.
Rok 2022 był rekordowy pod względem nakładów wydawanych na uzupełnienie zapasów wojskowych - na ich zakup przeznaczono prawie jedną piątą budżetu obronnego (18,3%), wliczając w to dodatkowe środki otrzymane w ciągu roku. Dla porównania w 2021 r. było to 17,7% budżetu obronnego, a w 2020 r. było to 11,2%. Największą część zapasów wojskowych, około 90%, stanowi amunicja, a resztę - różnego rodzaju sprzęt inżynieryjny i materiały wybuchowe. Większość amunicji kupowanej przez Siły Zbrojne Litwy - aż trzy czwarte - to amunicja decydująca o wyniku bitwy (BDM), która jest głównym przedmiotem zainteresowania NATO.