geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Pixabay

Litwa wzmocni ochronę granicy morskiej

Dodał: Andrzej Widera

11-01-2024 14:35


Minister spraw wewnętrznych Litwy Agnė Bilotaitė powiedziała, że po wzmocnieniu granicy z Białorusią w tym roku, większa uwaga zostanie poświęcona wzmocnieniu granicy z Rosją, w tym także granicy morskiej. "Wzmocnienie granicy z Federacją Rosyjską jest w tym roku priorytetem. Mamy fizyczną barierę, mamy system nadzoru. Mówimy o modernizacji infrastruktury, systemach nadzoru, dronach, zwiększeniu liczby funkcjonariuszy" - powiedziała Bilotaitė w Kłajpedzie.

Powiedziała również, że tylko w tym roku Państwowa Straż Graniczna (VSAT) ma zatrudnić ponad 240 nowych funkcjonariuszy. Według minister, biorąc pod uwagę specyfikę granicy i zagrożenia hybrydowe, ważne jest, aby skupić się na wzmocnieniu ochrony granicy morskiej. Obejmuje to przywrócenie jednostki straży przybrzeżnej, ponieważ ochrona granicy morskiej wymaga odpowiedniego sprzętu, okrętów, łodzi, odpowiedniego przeszkolenia funkcjonariuszy i zupełnie innego systemu ochrony granicy.

Według Rustama Liubajewa, szefa VSAT, jednostka straży przybrzeżnej zapewni ochronę granicy na morzu i na wodach, zarówno w Zalewie Kurońskim, jak i w delcie Niemna. Straż Przybrzeżna działała w VSAT do początku 2020 roku. Decyzja o przywróceniu oddziału została podjęta w odpowiedzi na zwiększone zagrożenie ze strony Rosji. Litwa dzieli z Rosją 255 kilometrów granicy lądowej, 18 kilometrów Zalewu Kurońskiego i 22 kilometry Morza Bałtyckiego. Według ministerstwa, oddział będzie działał w strefie przygranicznej wzdłuż granicy państwowej z Rosją i Łotwą, na morzu terytorialnym i jego wybrzeżu, w portach morskich i lotniskach znajdujących się na terytorium jego działania oraz na Zalewie Kurońskim. Odtworzony oddział zapewni bardziej skuteczną walkę z przemytem i nielegalną migracją poprzez zapewnienie jednostek wywiadu migracyjnego i kryminalnego.

Warto przy tym zauważyć, że także dzisiaj poinformowano, iż Litwa dołączyła do dowództwa morskich sił uderzeniowych i wsparcia NATO. Morskie Siły Uderzeniowe i Wsparcia NATO powstały w 2012 roku w wyniku podpisania protokołu ustaleń pomiędzy 13 krajami NATO: Danią, Francją, Niemcami, Grecją, Włochami, Holandią, Norwegią, Polską, Portugalią, Hiszpanią, Turcją, Wielką Brytanią i Stany Zjednoczone Ameryki. Realizując odstraszanie i obronę zbiorową NATO, dowództwo zapewnia planowanie i realizację wspólnych operacji morskich, w tym obrony przeciwrakietowej.


Źródło
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.
Jeżeli chcecie Państwo wesprzeć naszą pracę, zapraszamy do skorzystania z odnośnika:

Informacje

Media społecznościowe:
Twitter
Facebook
Youtube
Spotify
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021 - 2024