geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Pixabay

Litwa wzmocni ochronę granicy morskiej

Dodał: Andrzej Widera

11-01-2024 14:35


Minister spraw wewnętrznych Litwy Agnė Bilotaitė powiedziała, że po wzmocnieniu granicy z Białorusią w tym roku, większa uwaga zostanie poświęcona wzmocnieniu granicy z Rosją, w tym także granicy morskiej. "Wzmocnienie granicy z Federacją Rosyjską jest w tym roku priorytetem. Mamy fizyczną barierę, mamy system nadzoru. Mówimy o modernizacji infrastruktury, systemach nadzoru, dronach, zwiększeniu liczby funkcjonariuszy" - powiedziała Bilotaitė w Kłajpedzie.

Powiedziała również, że tylko w tym roku Państwowa Straż Graniczna (VSAT) ma zatrudnić ponad 240 nowych funkcjonariuszy. Według minister, biorąc pod uwagę specyfikę granicy i zagrożenia hybrydowe, ważne jest, aby skupić się na wzmocnieniu ochrony granicy morskiej. Obejmuje to przywrócenie jednostki straży przybrzeżnej, ponieważ ochrona granicy morskiej wymaga odpowiedniego sprzętu, okrętów, łodzi, odpowiedniego przeszkolenia funkcjonariuszy i zupełnie innego systemu ochrony granicy.

Według Rustama Liubajewa, szefa VSAT, jednostka straży przybrzeżnej zapewni ochronę granicy na morzu i na wodach, zarówno w Zalewie Kurońskim, jak i w delcie Niemna. Straż Przybrzeżna działała w VSAT do początku 2020 roku. Decyzja o przywróceniu oddziału została podjęta w odpowiedzi na zwiększone zagrożenie ze strony Rosji. Litwa dzieli z Rosją 255 kilometrów granicy lądowej, 18 kilometrów Zalewu Kurońskiego i 22 kilometry Morza Bałtyckiego. Według ministerstwa, oddział będzie działał w strefie przygranicznej wzdłuż granicy państwowej z Rosją i Łotwą, na morzu terytorialnym i jego wybrzeżu, w portach morskich i lotniskach znajdujących się na terytorium jego działania oraz na Zalewie Kurońskim. Odtworzony oddział zapewni bardziej skuteczną walkę z przemytem i nielegalną migracją poprzez zapewnienie jednostek wywiadu migracyjnego i kryminalnego.

Warto przy tym zauważyć, że także dzisiaj poinformowano, iż Litwa dołączyła do dowództwa morskich sił uderzeniowych i wsparcia NATO. Morskie Siły Uderzeniowe i Wsparcia NATO powstały w 2012 roku w wyniku podpisania protokołu ustaleń pomiędzy 13 krajami NATO: Danią, Francją, Niemcami, Grecją, Włochami, Holandią, Norwegią, Polską, Portugalią, Hiszpanią, Turcją, Wielką Brytanią i Stany Zjednoczone Ameryki. Realizując odstraszanie i obronę zbiorową NATO, dowództwo zapewnia planowanie i realizację wspólnych operacji morskich, w tym obrony przeciwrakietowej.


Źródło
Bardzo dziękujemy za kolejne wpłaty! Już tylko 710 zł brakuje do naszej opłaty rocznej za serwer. Lista darczyńców. Jednocześnie nadal szukamy potencjalnych inwestorów naszego projektu, który wykracza daleko poza branżę medialną. Zapraszamy do kontaktu.
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.

Informacje

Media społecznościowe:
Twitter
Facebook
Youtube
Spotify
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021 - 2024