geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Pixabay

Litwa: rząd przyjął projekt ustawy o mniejszościach narodowych

Andrzej Widera

06-06-2024 08:13


Na wczorajszym posiedzeniu rząd Litwy zatwierdził przygotowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości projekt ustawy, którego celem jest poprawa praw mniejszości narodowych zamieszkujących ten kraj. Na Litwie nie ma ustawy o mniejszościach narodowych od 2010 r., kiedy to wygasła jej ówczesna wersja. Przypomnijmy, że projekt był konsultowany społecznie od kwietnia.

„Wreszcie zdefiniowalibyśmy prawnie czym jest mniejszość narodowa. Projekt proponuje definicję, zgodnie z którą są to przede wszystkim obywatele Litwy. Jest to niezwykle ważne, abyśmy mogli wreszcie rozróżnić, co jest polityką mniejszości narodowych, a co polityką migracyjną. Często kwestie te nakładają się na siebie, co nie jest właściwe - powiedziała minister sprawiedliwości Ewelina Dobrowolska.

Projekt definiuje osobę należącą do mniejszości narodowej jako obywatela mieszkającego na terytorium Litwy, który ma inną tożsamość narodową niż większość i stara się ją zachować.

Każdy członek mniejszości narodowej będzie miał zagwarantowane prawo do swobodnego i nieograniczonego posługiwania się własnym językiem, prywatnie i publicznie, ustnie i pisemnie, do zrzeszania się w organizacjach i partiach, do nauki we własnym języku w szkołach, do posiadania własnych mediów oraz do promowania swojej kultury, zwyczajów i języka.

Projekt przewiduje, że prawo osób należących do mniejszości narodowych do decydowania o kwestiach kulturalnych, społecznych, gospodarczych, edukacyjnych i innych będzie gwarantowane przez Radę Wspólnot Narodowych. Przedstawicielami tego organu byłyby osoby, które same należą do mniejszości narodowych. Rada Mniejszości Narodowych zajmowałaby się kwestiami edukacyjnymi, kulturalnymi, gospodarczymi i społecznymi.

Niektóre partie opozycyjne w Sejmie krytykują projekt. Socjaldemokraci twierdzą, że niektóre ważne kwestie, takie jak nazwy miejscowości, zostały pozostawione do uregulowania w innych ustawach, co doprowadzi do dalszych dyskusji. Projekt daje również pewne pierwszeństwo ludności polskojęzycznej, chociaż na Litwie istnieją również duże społeczności rosyjskojęzyczne i białoruskie. Ze swojej strony, Akcja Wyborcza Polaków na Litwie Związek Chrześcijańskich Rodzin twierdzi, że co najmniej pięć projektów tej ustawy leży obecnie w Sejmie, a żaden z nich nie wyszedł poza etap składania.  Minister sprawiedliwości powiedziała, że rozumie, iż będą „dyskusje w Sejmie”, ale ma nadzieję, że ustawa zostanie przyjęta przez Seimas już najbliższej jesieni.


Źródło
Bardzo dziękujemy za kolejne wpłaty! Już tylko 710 zł brakuje do naszej opłaty rocznej za serwer. Lista darczyńców. Jednocześnie nadal szukamy potencjalnych inwestorów naszego projektu, który wykracza daleko poza branżę medialną. Zapraszamy do kontaktu.
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.

Informacje

Media społecznościowe:
Twitter
Facebook
Youtube
Spotify
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021 - 2024