geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Pixabay

Litwa: rząd przyjął projekt ustawy o mniejszościach narodowych

Andrzej Widera

06-06-2024 08:13


Na wczorajszym posiedzeniu rząd Litwy zatwierdził przygotowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości projekt ustawy, którego celem jest poprawa praw mniejszości narodowych zamieszkujących ten kraj. Na Litwie nie ma ustawy o mniejszościach narodowych od 2010 r., kiedy to wygasła jej ówczesna wersja. Przypomnijmy, że projekt był konsultowany społecznie od kwietnia.

„Wreszcie zdefiniowalibyśmy prawnie czym jest mniejszość narodowa. Projekt proponuje definicję, zgodnie z którą są to przede wszystkim obywatele Litwy. Jest to niezwykle ważne, abyśmy mogli wreszcie rozróżnić, co jest polityką mniejszości narodowych, a co polityką migracyjną. Często kwestie te nakładają się na siebie, co nie jest właściwe - powiedziała minister sprawiedliwości Ewelina Dobrowolska.

Projekt definiuje osobę należącą do mniejszości narodowej jako obywatela mieszkającego na terytorium Litwy, który ma inną tożsamość narodową niż większość i stara się ją zachować.

Każdy członek mniejszości narodowej będzie miał zagwarantowane prawo do swobodnego i nieograniczonego posługiwania się własnym językiem, prywatnie i publicznie, ustnie i pisemnie, do zrzeszania się w organizacjach i partiach, do nauki we własnym języku w szkołach, do posiadania własnych mediów oraz do promowania swojej kultury, zwyczajów i języka.

Projekt przewiduje, że prawo osób należących do mniejszości narodowych do decydowania o kwestiach kulturalnych, społecznych, gospodarczych, edukacyjnych i innych będzie gwarantowane przez Radę Wspólnot Narodowych. Przedstawicielami tego organu byłyby osoby, które same należą do mniejszości narodowych. Rada Mniejszości Narodowych zajmowałaby się kwestiami edukacyjnymi, kulturalnymi, gospodarczymi i społecznymi.

Niektóre partie opozycyjne w Sejmie krytykują projekt. Socjaldemokraci twierdzą, że niektóre ważne kwestie, takie jak nazwy miejscowości, zostały pozostawione do uregulowania w innych ustawach, co doprowadzi do dalszych dyskusji. Projekt daje również pewne pierwszeństwo ludności polskojęzycznej, chociaż na Litwie istnieją również duże społeczności rosyjskojęzyczne i białoruskie. Ze swojej strony, Akcja Wyborcza Polaków na Litwie Związek Chrześcijańskich Rodzin twierdzi, że co najmniej pięć projektów tej ustawy leży obecnie w Sejmie, a żaden z nich nie wyszedł poza etap składania.  Minister sprawiedliwości powiedziała, że rozumie, iż będą „dyskusje w Sejmie”, ale ma nadzieję, że ustawa zostanie przyjęta przez Seimas już najbliższej jesieni.


Źródło
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.
Jeżeli chcecie Państwo wesprzeć naszą pracę, zapraszamy do skorzystania z odnośnika:

Informacje

Media społecznościowe:
wykop.pl
Twitter
Facebook
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021 - 2024