geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Flickr

Litwa rozważy wycofanie się z zakazu ws. amunicji kasetowej

Dodał: Andrzej Widera

18-09-2023 13:14


Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, Ministerstwo Obrony Narodowej Litwy proponuje Radzie Obrony Państwa (VGT) rozpatrzenie w trakcie najbliższego posiedzenia kwestii ewentualnego wycofania się Litwy z konwencji zakazującej używania amunicji kasetowej.  Według ministerstwa, w przypadku wojny, Rosja i Białoruś niewątpliwie użyłyby amunicji kasetowej, co dałoby im przewagę militarną, w związku z tym amunicja kasetowa jest wysoce skutecznym środkiem obrony, który powinien być również dostępny dla wojska litewskiego.

Konwencja z Dublina, podpisana w Oslo, której Litwa jest stroną, zakazuje używania, transportu, produkcji i przechowywania amunicji kasetowej uznawanej za niebezpieczną dla ludności cywilnej. Jednakże, według Ministerstwa Obrony, Litwa "musi ponownie ocenić postanowienia tej Konwencji ze względów bezpieczeństwa narodowego", ponieważ od 2011 roku, kiedy Litwa przystąpiła do Konwencji, okoliczności i ocena zagrożeń uległy znacznej zmianie, środowisko bezpieczeństwa uległo pogorszeniu, a zagrożenia militarne dla Litwy wzrosły.  Ministerstwo obrony podkreśliło, że sąsiedzi Litwy i większość jej sojuszników graniczących z Rosją i Białorusią nie są członkami konwencji.

„Skuteczność amunicji kasetowej w powstrzymywaniu ataku wroga jest dla Litwy szczególnie ważna w przypadku ataku z krótkim wyprzedzeniem, a także w obliczu znacznie większych sił wroga” – twierdzi Ministerstwo Obrony.

Jak dotąd przeciwko wycofania się z konwencji wypowiadał się prezydent Litwy Gitanas Nauseda. "Oczywiście, jeśli sytuacja będzie taka, że będzie to absolutnie konieczne dla bezpieczeństwa Litwy, rozważymy nowe okoliczności. W tej chwili mamy inne sposoby obrony, które są bardziej skuteczne i mniej niebezpieczne dla ludności cywilnej" - mówiła Asta Skaisgirytė doradca prezydenta. Także zdaniem premier Ingridy Šimonytė, gdyby Litwa zdecydowała się wycofać z konwencji powstałyby problemy wizerunkowe. "W takiej sytuacji naprawdę trzeba bardzo dokładnie rozważyć korzyści płynące z decyzji w stosunku do potencjalnego uszczerbku na reputacji kraju. Dlatego też żadne decyzje nie zostały jeszcze podjęte. I nie można nawet powiedzieć, że debata zmierza w określonym kierunku", mówiła wcześniej premier. 

Aktualizacja godz. 17:15

Rada Obrony Państwa (VGT) nie zamierza rozważać ewentualnego wycofania się z porozumienia w sprawie amunicji kasetowej w najbliższej przyszłości, poinformowała Kancelaria Prezydenta Litwy. Według niej, po wniosku Ministra Obrony Narodowej Arvydasa Anušauskasa, wniosek „był rozpatrywany na więcej niż jednym spotkaniu międzyinstytucjonalnym”. „W ich trakcie uzgodniono, że różne instytucje odpowiedzą na pytania związane z konsekwencjami ewentualnego wystąpienia Litwy z konwencji i przedstawią analizę różnych scenariuszy. W związku z tym nie planuje się omawiania tej kwestii na posiedzeniu Rady Obrony Państwa w najbliższej przyszłości” – czytamy w komentarzu.


Źródło
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.
Jeżeli chcecie Państwo wesprzeć naszą pracę, zapraszamy do skorzystania z odnośnika:

Informacje

Redaktor zarządzający: Michał Mistewicz
wykop.pl
Twitter
Facebook
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021