Zdjęcie: Wikipedia
15-11-2024 11:20
We wtorek prezydent Litwy Gitanas Nausėda powinien zaproponować Seimasowi kandydaturę socjaldemokraty Gintautasa Paluckasa na stanowisko premiera. Zgodnie ze statutem Seimasu kandydat na premiera musi być osobiście przedstawiony posłom przez prezydenta.
Następnie partie obecne w Sejmie mogą spotkać się z kandydatem, a najpóźniej w ciągu tygodnia od jego przedstawienia musi odbyć się kolejne posiedzenie Sejmu, aby podjąć decyzję. Prezydent ma prawo wycofać przedstawioną kandydaturę w każdym czasie przed rozpoczęciem głosowania w sprawie jej zatwierdzenia. Głosowanie na kandydaturę premiera jest jawne, do zatwierdzenia kandydata wystarczy zwykła większość.
Tymczasem choć rząd jeszcze nie powstał, zwycięska LSDP już straciła jednego posła. Wiceprzewodniczący Litewskiej Partii Socjaldemokratycznej (LSDP) Liutauras Gudžinskas ogłosił, że wycofuje się z partii. „Przepraszam za popełnienie błędu i wprowadzenie w błąd podczas kampanii wyborczej, stwierdzając, że nie będziemy tworzyć koalicji z "Świtem Niemna”. Błędy mają konsekwencje. Wychodzę z partii, rezygnuję ze stanowiska dyrektora Instytutu Solidarności" - napisał poseł.
Z kolei największa partia opozycyjna – Związek Ojczyzny-Litewskich Chrześcijańskich Demokratów (TS-LKD) – zaproponuje liberałom utworzenie koalicji i wybranie lidera opozycji. „Arytmetycznie wystarczyłoby nam mieć lidera opozycji w jednej grupie, ale z pewnością chcielibyśmy szerszej współpracy” - powiedziała Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė, konserwatywna wiceprzewodnicząca Seimasu. Powiedziała, że najbardziej naturalnymi partnerami w tym przypadku był Ruch Liberalny.
„Na razie wszystkie opcje są najwyraźniej możliwe. W naszej partii nie podjęliśmy jeszcze decyzji, czy po otrzymaniu takiego zaproszenia przystąpimy do wspólnego formatu, jest po prostu za wcześnie, bo dopiero wczoraj nowy Sejm zaczął pracować i nie było czasu, aby o tym spokojnie myśleć, – powiedziała Viktorija Čmilytė-Nielsen, szefowa RL.