Zdjęcie: Wikipedia
17-06-2024 12:43
Komisja Budżetu i Finansów Seimasu (BFK) zdecydowała się poprzeć propozycję litewskiego rządu dotyczącą podwyższenia podstawowej stawki podatku dochodowego od osób prawnych o jeden punkt procentowy – z 15 do 16 proc. Uzyskane środki zostaną przeznaczone na Państwowy Fundusz Obrony. Natomiast BFK nie poparła jednak alternatywnej propozycji socjaldemokratów podwyższenia stawki podatku dochodowego od osób prawnych do 18 procent.
Państwowy Fundusz Obrony byłby wykorzystywany do gromadzenia zasobów pieniężnych państwa w celu zapewnienia realizacji najpilniejszych priorytetowych potrzeb państwa w zakresie zdolności obronnych i ochrony ludności. Rząd przewiduje zakup z tego funduszu broni, sprzętu i amunicji niezbędnych do rozwinięcia zdolności jednostki wojskowej na poziomie dywizji, stworzenie infrastruktury wojskowej, stworzenie infrastruktury dla niemieckiej brygady NATO oraz zakup środków inżynieryjnych w celu tworzenia przeszkód i barier dla sił wroga. Finansowane będą również projekty związane z transportem wojskowym i środków podwójnego zastosowania,rozwoju infrastruktury wojskowej niezbędnej do zapewnienia wsparcia państwa-gospodarza oraz realizacji programu wzmocnienia ochrony ludności zgodnie z ustawą o zarządzaniu kryzysowym i ochronie ludności.
Państwowy Fundusz Obrony składałby się z tymczasowej bankowej składki solidarnościowej w 2025 r., dobrowolnych składek od osób fizycznych i prawnych, innych organizacji i ich jednostek, 1,9% dochodów budżetu państwa z podatku dochodowego w 2025 r. oraz 6% w 2026 r. i później. Otrzyma także 6,5 proc. dochodów budżetu państwa z akcyzy w 2025 r., 6,6 proc. w 2026 r., 6,9 proc. w 2027 r. i latach kolejnych. Sumę 25 mln euro dla funduszu przewidziano z dochodów budżetu państwa z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych, po zmniejszeniu o tę samą kwotę stałej części podatku dochodowego od osób fizycznych dla budżetów gminnych, zgodnie z projektem ustawy o zatwierdzeniu budżetu Litwy na lata 2025-2027. Oczekuje się, że jeśli ustawa zostanie przyjęta, wejdzie w życie 1 października 2024 r.