Zdjęcie: Wikipedia
30-05-2022 15:39
Litewski sejm zatwierdził poprawki do prawa karnego zwiększające odpowiedzialność za szpiegostwo i pomoc innym państwom w ich działaniach na szkodę interesów Litwy. Wprowadzone w ubiegłym tygodniu zmiany w Kodeksie karnym i Kodeksie postępowania karnego podwoiły minimalną karę pozbawienia wolności za te przestępstwa.
Za szpiegostwo grożą kary od czterech do dziesięciu lat oraz od sześciu do 15 lat pozbawienia wolności, w zależności od stopnia złożoności przestępstwa. Zgodnie z przyjętymi poprawkami, za pomoc innemu państwu lub organizacji w działaniach przeciwko Litwie grozi kara od dwóch do siedmiu lat pozbawienia wolności.
Ponadto po zmianach za szpiegostwo mogą być ścigane nie tylko osoby fizyczne, ale także osoby prawne. Z pomocą innego państwa lub podległej mu organizacji w działaniach godzących w interesy Litwy grozi od 2 do 7 lat więzienia.
"Wrogie obce służby wywiadowcze i bezpieczeństwa, pod przykrywką biznesmenów, dziennikarzy, naukowców, członków różnych delegacji, pracowników organizacji pozarządowych, tworzą sieć źródeł informacji i agentów, a także werbują obywateli Litwy i infiltrują instytucje państwowe w celu uzyskania interesujących ich informacji. Zgodnie z danymi litewskich organów wywiadowczych, aktywność wrogich służb wywiadowczych i bezpieczeństwa w ostatnim czasie utrzymuje się na wysokim poziomie i nie maleje" - czytamy w uzasadnieniu projektu przygotowanego przez Ministerstwo Obrony Narodowej.