Zdjęcie: Pixabay
27-11-2024 11:07
Litwa planuje uruchomienie małych reaktorów jądrowych o łącznej mocy 1,5 GW do 2040 roku, co oznacza potrzebę budowy pięciu reaktorów o średniej mocy 300 MW – poinformował pełniący obowiązki ministra energetyki Dainius Kreivys. W tym celu Litwa podpisała z USA porozumienie o współpracy w zakresie cywilnego programu jądrowego. Amerykanie mają udostępnić doświadczenia w rozwoju nowej generacji energii jądrowej oraz przeprowadzić analizę modelu biznesowego i ocenę wykonalności projektu czwartej generacji reaktorów.
Nowe reaktory będą elastyczne, co pozwoli zwiększać produkcję energii w okresach mniejszej generacji wiatrowej i słonecznej, na przykład w dni bezwietrzne i pochmurne. Kreivys podkreślił, że Litwa nie chce być pionierem tej technologii, by uniknąć błędów technicznych, dlatego planuje wdrożenie tych reaktorów w "drugiej fali" rozwoju.
Strategia Narodowej Niezależności Energetycznej do 2050 roku, zaktualizowana w czerwcu, zakłada możliwość rozwoju niskomocowych reaktorów jądrowych po 2030 roku. Ostateczny raport na temat wykonalności projektu ma być gotowy w 2028 roku. Litwa widzi w tej technologii rozwiązanie wspierające przyszły wzrost zapotrzebowania na energię i zapewniające samowystarczalność energetyczną.