geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Flickr

Litwa i Łotwa przygotowują odpowiedź na atak hybrydowy

Dodał: Andrzej Widera

11-02-2023 11:55


Minister spraw wewnętrznych Agnė Bilotaitė spotkała się z nowym ministrem spraw wewnętrznych Łotwy, byłym premierem Łotwy Marisem Kučinskisem. Ministrowie omówili bieżące kwestie ochrony granic i ochrony ludności, sytuację migracyjną na granicy z Białorusią - czytamy w komunikacie prasowym.

Według minister Bilotaitė, dziś dzięki kompleksowym działaniom sytuacja na granicy została ustabilizowana - podobnie jak Łotwa i Polska, Litwa zajęła stanowisko, że nielegalna migracja przez granicę UE jest niedopuszczalna. Minister podkreśliła, że prawdopodobieństwo prowokacji na granicy z Litwą pozostaje wysokie, a ataki hybrydowe i instrumentalizacja migracji przez Rosję nie są wykluczone, dlatego informacje o nowych trasach lotniczych do Mińska i Kaliningradu są ściśle monitorowane.

Zdaniem ministra Kučinskisa, Litwa została wybrana na jego pierwszą wizytę zagraniczną nieprzypadkowo, ponieważ oba kraje łączy wspólne wyzwanie i troska o sytuację na granicy z Białorusią. Podkreślił, że lekcje Litwy w zakresie ochrony granic są szczególnie istotne dla Łotwy.

Minister spraw wewnętrznych Łotwy zainteresował się litewskim projektem nowelizacji ustawy o granicy państwowej i jej ochronie zainicjowanym przez MSW w odpowiedzi na atak hybrydowy. Projekt ma na celu ustawowe uregulowanie kwestii stosowania polityki zawracania migrantów podczas sytuacji kryzysowej. Zawracanie nielegalnych migrantów jest już zalegalizowane w Estonii i Finlandii, a łotewski minister podkreślił, że ten projekt ustawy, przygotowany przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, jest bardzo ważny dla zapewnienia takich samych ram prawnych na Łotwie.

Ministrowie omówili również wzmocnienie obrony cywilnej, przy czym minister Bilotaite  przedstawiła odnowienie obrony cywilnej na Litwie oraz prace, które już zostały wykonane: przyjęcie ustawy o zarządzaniu kryzysowym, która przewiduje zintegrowany system zarządzania kryzysowego, utworzenie krajowego centrum zarządzania kryzysowego oraz powołanie urzędników ds. gotowości w każdym ministerstwie i gminie.  W kontekście zmienionej sytuacji geopolitycznej współpraca między Litwą a Łotwą uległa dalszej intensyfikacji. Oba kraje współpracują we wszystkich obszarach systemu spraw wewnętrznych - ochronie granicy państwowej, migracji, walce z przestępczością zorganizowaną, egzekwowaniu prawa, ochronie ludności i bezpieczeństwie przeciwpożarowym.


Źródło
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.
Jeżeli chcecie Państwo wesprzeć naszą pracę, zapraszamy do skorzystania z odnośnika:

Informacje

Media społecznościowe:
Twitter
Facebook
Youtube
Spotify
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021 - 2024