geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Wikipedia

Litwa: gotowość użycia operacyjnego dronów do 2026 roku

Dodał: Andrzej Widera

25-03-2024 14:50


Do końca 2026 r. należy osiągnąć gotowość operacyjną dronów, a wojsko powinno rozwijać zdolności dronów z wykorzystaniem możliwości litewskiego przemysłu wytwórczego. Taki komunikat przekazał Kęstutis Budrys, doradca prezydenta Litwy, po poniedziałkowym posiedzeniu Rady Obrony Narodowej (VGT).

Aby to osiągnąć, armia powinna rozwijać zdolności dronowe w sposób skoordynowany z innymi częściami wojska. Oznacza to, że nie postrzegamy kwestii dronów jako samodzielnej jednostki, ale jako platformę współpracy z naszymi innymi pododziałami wojska - z naszymi systemami łączności i ogólnie z zdolnościami taktycznymi naszej armii" - powiedział Budrys.  Powiedział również, że celem jest, aby drony używane przez armię były produkowane na Litwie.

Zmiany w ustawodawstwie są również potrzebne, aby zapewnić większy wkład litewskiego przemysłu w produkcję sprzętu obronnego, zauważył Budrys. "Rząd podjął decyzję o uporządkowaniu tego środowiska prawnego w najbliższej przyszłości", dodał. Według Budrysa, rozwój różnych dronów na Litwie będzie wymagał około 30 mln euro rocznie.

"Rozmawialiśmy również o finansach, ponieważ rozwiązanie składa się z kilku części. Jednym z nich jest to, ile dronów będziemy potrzebować, zarówno rozpoznawczych, jak i bojowych, w różnych rozmiarach i klasach, zgodnie z zadaniami, które chcemy wykonać (...). Nawiasem mówiąc, mówiono nie tylko o bezzałogowych systemach powietrznych, ale także o morskich systemach bezzałogowych, dronach podwodnych i ich rozwoju. Przewidziano kwotę, która została zaplanowana. Jest to około 30 milionów euro rocznie (...). Jednak kwestia finansów nie jest najważniejsza, ale sprawa przyjęcia nowych technologii" - powiedział doradca.

Laurynas Kasčiūnas, przewodniczący Komitetu Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Sejmu, kandydat na Ministra Obrony Narodowej, który uczestniczył w posiedzeniu VGT, powiedział, że Litwa potrzebuje całego systemu dronów, co oznacza projektowanie, produkcję, testowanie oraz ich użycie. „Mamy również rozwiązania do walki z dronami. Chodzi zarówno o zdobycie określonej broni, jak i o pewne innowacyjne rozwiązania w zakresie tego, w jaki sposób nasze siły mogłyby niszczyć wrogie drony. Trwają prace nad projektem rakiety, dzięki której dron będzie mógł zniszczyć nadlatującego drona. Być może na początku przyszłego roku będziemy już mieli więcej informacji w tym zakresie. To projekt naszego litewskiego przemysłu” – powiedział Laurynas Kasčiūnas.


Źródło
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.
Jeżeli chcecie Państwo wesprzeć naszą pracę, zapraszamy do skorzystania z odnośnika:

Informacje

Redaktor zarządzający: Michał Mistewicz
wykop.pl
Twitter
Facebook
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021