Zdjęcie: Jacob Swinson Flickr.com
17-03-2025 12:20
Litewski rząd planuje utworzenie nowego holdingu obronnego, który początkowo będzie funkcjonować w ramach państwowej grupy energetycznej „Epso-G”. Premier Gintautas Paluckas podkreślił, że firma ta posiada już doświadczenie w projektach zbrojeniowych, współpracując z litewską firmą „Giraitė” oraz niemiecką „Rheinmetall”. Nowe struktury będą rozwijane przez spółkę zależną „Epso-G Invest”, a docelowo holding może stać się niezależnym podmiotem pod nadzorem Ministerstwa Obrony.
Jednym z kluczowych projektów jest budowa fabryki amunicji 155 mm w Bejsagołach, której koszt szacuje się na 260–300 mln euro. Przedsięwzięcie realizowane jest przez „Rheinmetall” oraz litewskie spółki państwowe. Równocześnie rząd prowadzi rozmowy z amerykańskim gigantem „Northrop Grumman” na temat stworzenia linii produkcyjnej amunicji 30 mm w fabryce „Giraitė” w rejonie kowieńskim, a ostateczna decyzja w tej sprawie ma zapaść w pierwszym półroczu. Szacuje się, że inwestycja pochłonie dziesiątki milionów euro, lecz szczegóły zależą od wyników negocjacji.
Litwa podpisała także porozumienie intencyjne z nieujawnioną ukraińską firmą w sprawie budowy fabryki materiałów wybuchowych RDX. Według dostępnych informacji produkcją zajmie się ukraińskie przedsiębiorstwo „Centrum Chemii Specjalnej”. Minister obrony Dovilė Šakalienė zapowiedziała stworzenie czterech oddziałów zbrojeniowych: amunicji i materiałów wybuchowych, dronów i systemów przeciwdronowych, sprzętu wojskowego oraz technologii morskich. Te inicjatywy mają wzmocnić zdolności obronne Litwy i zwiększyć jej niezależność w zakresie produkcji wojskowej. Warto zauważyć, że podobny holding działa już na Łotwie.