Zdjęcie: Wikipedia
02-01-2024 08:52
Tymczasem na Litwie przedstawiciele koalicji rządzącej i opozycji, zaniepokojeni zmieniającą się sytuacją w zakresie bezpieczeństwa, uważają, że konieczne jest jak najszybsze rozpoczęcie dyskusji na temat odnowienia porozumienia w sprawie obronności narodowej.
Politycy twierdzą, że zaktualizowana umowa powinna zawierać zobowiązanie do wsparcia dla rozlokowania niemieckiej brygady, utworzenie dywizji, zmiany w obowiązkowym poborze, a także porozumienie w sprawie zrównoważonego finansowania obrony.
Parlamentarzyści przyznają, że porozumienie w sprawie odnowienia umowy może nie być możliwe w okresie wyborczym, ale twierdzą, że debata nie może być dłużej odkładana. Niektórzy członkowie opozycji uważają, że prezydent Gitanas Nausėda powinien przejąć inicjatywę w tej sprawie.
15 lipca 2022 roku, partie parlamentarne (z wyjątkiem LVŽS) podpisały krajowe porozumienie w sprawie polityki bezpieczeństwa. Porozumienie przewiduje trzy istotne obszary działań: wzmocnienie armii litewskiej oraz międzynarodowych gwarancji bezpieczeństwa i obrony, przygotowanie państwa do obrony oraz reagowanie na ataki hybrydowe. Umowa ma obowiązywać do 2030 roku. LVŽS podpisał umowę dopiero w maju tego roku.