geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Wikipedia

Litewsko-szwedzka współpraca obronna

Andrzej Widera

23-04-2025 08:14


Litwa wspólnie ze Szwecją, Finlandią i Norwegią planuje zacieśnić współpracę obronną poprzez wspólny zakup bojowych wozów piechoty CV90. Premier Szwecji Ulf Kristersson podczas konferencji prasowej w Sztokholmie podkreślił, że wspólna inicjatywa pozwoliłaby nie tylko na wzmocnienie zdolności wojskowych regionu Morza Bałtyckiego, ale również przyczyniłaby się do rozwoju współpracy bilateralnej między państwami.

„Skoncentrowaliśmy się na potencjalnym wspólnym zakupie CV90 przez Szwecję, Litwę, Finlandię i Norwegię. Taki wspólny zakup przyspieszy dostawy, obniży koszty i wzmocni naszą współpracę przemysłów obronnych” – mówił szwedzki premier, zaznaczając, że w Europie zbyt wiele państw działa osobno w kwestii zakupów wojskowych i standaryzacji.

Wstępne decyzje w sprawie pozyskania około stu tych szwedzkich gąsienicowych pojazdów bojowych zapadły już jesienią zeszłego roku, jednak według Kristerssona na konkretne liczby czy koszty jest jeszcze za wcześnie – „Dyskutujemy o kilku setkach pojazdów wojskowych, ale decyzje dopiero przed nami.” Podkreślił również, że wzrastające budżety obronne umożliwią realizację projektu, który może stać się przykładem dla innych państw europejskich, jak skutecznie współdziałać w zakresie obronności.

Litwa nie zamierza ograniczyć się jedynie do roli klienta – według wypowiedzi litewskich polityków, możliwe jest przeniesienie części produkcji i serwisowania CV90 do kraju. „Geopolityczna rzeczywistość zobowiązuje nas do przejęcia większej odpowiedzialności za bezpieczeństwo – szybciej, więcej i wspólnie” – mówił premier Gintautas Paluckas, podczas spotkania z prezesem koncernu Saab w Sztokholmie, podkreślając gotowość Litwy do wdrażania projektów ekonomicznie racjonalnych i dzielenia się zarówno doświadczeniem, jak i odpowiedzialnością.

Współpraca z Saab ma już solidne podstawy – w czerwcu ubiegłego roku Litwa podpisała z tym szwedzkim producentem kontrakt na mobilny system krótkiego zasięgu obrony powietrznej MSHORAD o wartości 147 milionów euro, a w październiku zawarto kolejną umowę na kwotę 130 milionów. MSHORAD, oparty na radarach Giraffe 1X i wyposażony w wyrzutnie RBS 70 NG, ma trafić do Litwy jeszcze w tym roku, a kolejne dostawy są przewidziane do 2029 roku. Saab, obecny na litewskim rynku od 2019 roku, może odegrać kluczową rolę w tworzeniu krótszych i bezpieczniejszych łańcuchów dostaw oraz wzmacnianiu spójności przemysłów obronnych państw sojuszniczych.


Źródło
Bardzo dziękujemy za kolejne wpłaty! Już tylko 710 zł brakuje do naszej opłaty rocznej za serwer. Lista darczyńców. Jednocześnie nadal szukamy potencjalnych inwestorów naszego projektu, który wykracza daleko poza branżę medialną. Zapraszamy do kontaktu.
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.

Informacje

Media społecznościowe:
Twitter
Facebook
Youtube
Spotify
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021 - 2024