geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Pixabay

Litewskie zalecenia dotyczące schronów [AKTUALIZACJA]

Dodał: Andrzej Widera

26-01-2024 10:45


Grupa ekspertów z Litewskiej Izby Architektów przedstawiła zalecenia dotyczące sposobu tworzenia schronów w budynkach o różnym przeznaczeniu, w tym publikację z planem działania dotyczącym wcześniejszego tworzenia bezpiecznych przestrzeni w domach i biurach oraz przygotowania się na ewentualne sytuacje awaryjne.

Algimantas Pliučas, prezes Litewskiej Izby Architektów, powiedział, że zalecenia państwa dotyczące instalacji schronów dotarły już do wykonawców, dzięki czemu nowe budynki mieszkalne lub biurowe będą miały takie bezpieczne przestrzenie. Zaznaczył jednak, że starsze budynki nie są objęte takimi zaleceniami, więc mieszkańcy, spółdzielnie mieszkaniowe, gminy lub władze publiczne otrzymują sugestie, jak zapewnić bezpieczną przestrzeń w swoich budynkach.

"Każdy może troszczyć się o własne bezpieczeństwo, nie czekając, aż zrobi to państwo" - powiedział na konferencji prasowej Tumas Mazūras, członek Litewskiej Izby Architektów i członek grupy roboczej, która opracowała zalecenia.

Publikacja została opracowana dla różnych typów obiektów - domów jednorodzinnych, bloków mieszkalnych, piwnic, biurowców, parkingów podziemnych i innych typów obiektów. Wskazuje ona również, co i jak należy zrobić w przypadku zagrożenia, gdy nie ma bezpiecznego schronienia lub nie ma możliwości dostępu do takiego obiektu. Przestrzeń nie powinna być bardzo duża. Różne normy różnią się między sobą, ale zwykle zakres wynosi od 0,75 do 1,5 m2 na osobę" - powiedział Mazūras. "Ściany powinny być solidne, ale nie z płyt gipsowych tylko najlepiej ceglane lub betonowe", kontynuował.

Architekt wskazał również, że zaleca się, aby pomieszczenia były łatwe do wejścia i wyjścia oraz wygodne do przebywania w nich. Ważne jest również, aby przećwiczyć, ile czasu zajmie mieszkańcom wejście i wyjście ze schronu. Ważne jest również posiadanie zapasów żywności i baterii.

Aktualizacja godz. 12:45

Przynajmniej jedna ściana powinna oddzielać Cię od okna. Okna powinny być uszczelnione. Warto pomyśleć o tym, jak wydostać się z pokoju, jeśli meble się zawalą, aby nie musieć tam czekać, aż ktoś przyjdzie z pomocą. - powiedział Mazūras.

Publikacja przedstawia główne zagrożenia (co powoduje eksplozje, jakie są różne skutki wybuchu granatów, artylerii, dronów, bomb lotniczych, rakiet), wyjaśnia, w jaki sposób należy wybrać lokalizację pomieszczenia o podwyższonym bezpieczeństwie, wymieniane są spostrzeżenia dotyczące planu działania, niezbędnych elementów pomieszczenia, układu, wyposażenia, instalacji ściennej, dopływu powietrza itp.

„Oceniono także możliwości organizowania schronów w budynkach kościelnych. Naszym zdaniem na schrony doskonale nadają się podziemne przejścia dla pieszych, które są dostosowane do odpowiednich obciążeń. Trzeba się tylko przygotować, żeby móc się w nich ukryć” – wyjaśnił Mazūras.

Marijonas Mikutavičius zwrócił uwagę, że wszyscy obywatele Litwy powinni odrobić pracę domową – zbadać otoczenie swojej przestrzeni życiowej, obiekty rzadko używane, takie jak piwnice, kolektory czy inne pomieszczenia mieszkalne, ale które w przypadku zagrożenia można szybko zaadaptować. bezpiecznego gromadzenia mieszkańców. Będzie to wymagało wspólnej współpracy instytucji państwowych, gmin i innych organizacji zarządzających i utrzymujących te obiekty.

Publikacja pdf w języku litewskim dostępna pod linkiem


Źródło
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.
Jeżeli chcecie Państwo wesprzeć naszą pracę, zapraszamy do skorzystania z odnośnika:

Informacje

Redaktor zarządzający: Michał Mistewicz
wykop.pl
Twitter
Facebook
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021