geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Pixabay

Litewski trend demograficzny

Dodał: Andrzej Widera

31-03-2025 12:49


Wskaźnik urodzeń we wszystkich państwach regionu, jak i na Litwie nadal spada. W pierwszych dwóch miesiącach tego roku na Litwie urodziło się około 10% mniej dzieci niż w tym samym okresie ubiegłego roku. Eksperci wskazują na kilka powodów tego trendu, w tym trudności kobiet w pogodzeniu życia zawodowego z rodzinnym, problem z dostępnością mieszkań, a także obawy związane z wojną. Wzrostu obaw nie zmieniają również  dane długoterminowe, które pokazują, że w ubiegłym roku na Litwie urodziło się ponad dwa razy mniej dzieci niż 30 lat temu. Warto przypomnieć, że w 1994 roku liczba urodzeń na Litwie sięgała 42376 dzieci, a dla porównania w zeszłym roku urodziło się 18673 dzieci.

Wzrost liczby kobiet z wyższym wykształceniem również przyczynia się do opóźniania decyzji o macierzyństwie, a głównym wyzwaniem jest balansowanie między pracą zawodową a życiem prywatnym. Zdaniem dr. Domantasa Jasilionisa z Instytutu Badań Demograficznych, badania międzynarodowe wskazują na rosnącą różnicę w podejściu młodszych pokoleń, które preferują posiadanie mniejszej liczby dzieci. „W przyszłości będziemy się kurczyć, ponieważ będzie mniej kobiet zdolnych do rodzenia dzieci. Należy zadbać o bezpieczeństwo, szczególnie by młode rodziny nie bały się utraty pracy lub trudności związanych z kredytami” – stwierdza ekspert.

Minister pracy i opieki społecznej Inga Ruginienė zauważa, że wiele kobiet wstrzymuje się z decyzją o macierzyństwie z powodu niepewności dotyczącej wpływu ciąży i wychowania dzieci na ich karierę zawodową. W związku z tym, oprócz wsparcia finansowego, należy również zainwestować w większą integrację mężczyzn, a także rozważyć wprowadzenie nowych rozwiązań, jak np. rozszerzenie dni mam i ojców w Sejmie. Minister podkreśla również rosnące problemy związane ze zdrowiem reprodukcyjnym i konieczność wsparcia państwa dla par borykających się z niepłodnością. Ważne jest również zmieniające się nastawienie społeczne, ponieważ młode rodziny często spotykają się z brakiem zrozumienia, na przykład w sklepach, czy w transporcie publicznym. „Państwo planuje liczne działania, ale także społeczeństwo musi podać pomocną dłoń i wywierać większą presję, by rząd zrobił więcej” – zaznacza Ruginienė.

Niepewność geopolityczna, w tym zagrożenie wojną, również wpływa na decyzje o posiadaniu dzieci. Jak zauważa dziennikarz Arūnas Valinskas, sytuacja na świecie jest niezwykle niekorzystna i może przerażać młodych ludzi, którzy nie chcą wprowadzać dzieci w świat dotknięty wojną. Zmniejszający się wskaźnik urodzeń staje się problemem nie tylko Litwy, ale również wielu innych krajów europejskich. Eksperci ostrzegają, że w nadchodzących dziesięcioleciach zmniejszająca się liczba osób w wieku produkcyjnym może wywołać poważne napięcia w systemach zabezpieczeń społecznych oraz finansach publicznych.

Więcej o sytuacji demograficznej państw bałtyckich pisaliśmy w styczniu, a o samej Litwie traktuje analiza OSW.


Źródło
Bardzo dziękujemy za kolejne wpłaty! Już tylko 710 zł brakuje do naszej opłaty rocznej za serwer. Lista darczyńców. Jednocześnie nadal szukamy potencjalnych inwestorów naszego projektu, który wykracza daleko poza branżę medialną. Zapraszamy do kontaktu.
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.

Informacje

Media społecznościowe:
Twitter
Facebook
Youtube
Spotify
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021 - 2024