Zdjęcie: Pixabay
22-10-2024 08:43
Przy 14-krotnym wzroście liczby imigrantów z Azji Środkowej od 2021 r., wzrost ten budzi obawy o tendencję jednostek do radykalizacji, powiedział Darius Jauniškis, szef Departamentu Bezpieczeństwa Państwowego (VSD). Dodał, że departament nie ma możliwości sprawdzenia wszystkich imigrantów.
„Muzułmańska część imigrantów z Azji Środkowej budzi pewne obawy, ponieważ mają tendencję do radykalizacji” - dodał. Według Jauniškisa, departament ze względu na mały personel nie może sprawdzać wszystkich migrantów przybywających na Litwę, co stwarza „bardzo poważne” ryzyko kontrwywiadowcze i terrorystyczne. „Jak dotąd nie widzimy, by stanowili oni zagrożenie, które mogłoby się wydarzyć jutro lub dziś. Ale widzimy tendencję do radykalizacji, przyjeżdżają z pewnymi antysemickimi i antyzachodnimi postawami” - powiedział Jauniškis.
Według danych Departamentu Migracji, na dzień 1 października na Litwie mieszkało 10 600 Uzbeków, w porównaniu z 8 200 na początku roku i 998 na początku 2022 roku. Obywatele Uzbekistanu stanowią obecnie czwartą co do wielkości diasporę obcokrajowców. Tadżycy są piątą co do wielkości grupą, a ich liczba w kraju wzrosła z 5,7 do 7,2 tys. w ciągu dziewięciu miesięcy.
Ukraińska diaspora pozostaje największą na Litwie, licząc 77,5 tys. osób. Białorusini są drugą co do wielkości grupą, z 61,3 tys. osób mieszkających w kraju w dniu 1 października, a następnie Rosjanie z 15,3 tys. osób, według Departamentu Migracji. Łączna liczba cudzoziemców z ważnymi zezwoleniami na pobyt na Litwie wynosi prawie 222 tysiące osób.