Zdjęcie: Twitter
17-03-2023 09:38
Toczące się w przestrzeni publicznej dyskusje na temat tego, jakie środki powinna zastosować Litwa w swojej obronie, często nie odzwierciedlają szerszego obrazu. Podczas działań wojennych obrona strategiczna jest szczegółowo koordynowana. Dotyczy to również wojskowych planów inżynieryjnych, które są integralną częścią planów obronnych litewskich sił zbrojnych – poinformowało litewskie Ministerstwo Obrony Narodowej w komunikacie prasowym.
„Fakt, że opinia publiczna nie widzi „jeży” przeciwpancernych ustawionych na naszej granicy, nie oznacza, że Litwa nie ma lub nie stosuje środków przeciwdziałania mobilności i nie jest gotowa do obrony. Wszystkie działania na rzecz obrony narodowej przygotowywane są z uwzględnieniem najważniejszych priorytetów. Specjaliści dyskutują, konsultują i decydują, jaka część środków przeznaczonych na obronę kraju powinna zostać przeznaczona na amunicję, broń, środki saperskie, infrastrukturę i inne ważne potrzeby armii. Zaplanowaliśmy środki na zakup tysięcy jednostek konstrukcji żelbetowych, min, urządzeń obronnych” – powiedział minister obrony narodowej Arvydas Anušaukas.
Przy planowaniu fortyfikacji ważne jest zachowanie elementu zaskoczenia. Bariery muszą być ukryte i zakamuflowane, aby wróg nie mógł z góry określić ich lokalizacji i przygotować się do ich pokonania. Jeśli przeszkody i fortyfikacje, które są instalowane, staną się znane wrogowi, pozwala mu to przygotować się do ataku i zmniejsza taktyczne znaczenie przeszkód. - czytamy w komunikacie.
Planowane jest bardziej aktywne zaangażowanie sektora prywatnego i litewskiego przemysłu, które mogłyby wyprodukować niezbędne konstrukcje zgodnie z przedłożonymi projektami. Ponadto planowany jest rozwój zdolności inżynieryjnych, co pozwoli wojsku na jeszcze skuteczniejsze reagowanie. Dzięki zdecentralizowanym zasobom w różnych gminach możliwe byłoby przygotowanie skutecznych blokad drogowych lub innych środków przeciwdziałania ruchowi sił wroga w obszarach strategicznych.