Zdjęcie: Pixabay
17-11-2023 11:35
Litewskiej młodzieży brakuje umiejętności, jedna czwarta 15-latków nie posiada podstawowej wiedzy matematycznej, a kształcenie zawodowe uznawane jest za edukację drugiej kategorii – zauważa przedstawiciel Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD).
Jednak na konferencji prasowej zorganizowanej w Sejmie Andreas Schleicheris, szef Dyrekcji ds. Edukacji i Umiejętności OECD, powiedział, że organizacja pozytywnie ocenia trwające reformy litewskiej edukacji i dużą liczbę uczniów zdobywających wykształcenie średnie.
"Jesteśmy naprawdę pod wrażeniem reformy programu nauczania, która zapewnia większą wiedzę, szerszy zakres, więcej kompetencji i więcej przedmiotów", powiedział Schleicher. "Jesteśmy pod wrażeniem, że idziecie w dobrym kierunku. Łatwo jest coś zreformować, ale ważne jest, aby wybrać właściwe sposoby. Myślę, że wasze kroki i praca z partnerami są godne podziwu" - powiedział.
Jednak nie brak też problemów. "Widać bardzo wyraźnie, że edukacja zawodowa na Litwie nie jest zbyt atrakcyjna, głównie jako ostatnia deska ratunku. Jeśli porównamy Litwę z innymi krajami, są kraje, w których młodzi ludzie chętnie wybierają kształcenie zawodowe, gdzie wyniki są dobre, gdzie perspektywy na rynku pracy są wystarczająco dobre" - powiedział Schleicher. OECD proponuje wprowadzenie większej elastyczności w samym kształceniu zawodowym, biorąc pod uwagę, że niektórzy młodzi ludzie są bardziej zainteresowani szkoleniami technicznymi, a mniej przedmiotami akademickimi.
Według Gintautasa Jakštasa, Ministra Edukacji, Nauki i Sportu, żadna z reform edukacyjnych na Litwie nie została przeprowadzona bez pomocy OECD, a spostrzeżenia OECD zostały również uwzględnione w ostatniej reformie. Według niego, ocena ekspertów pokazuje, że Litwa podąża we właściwym kierunku w tej kwestii. Dyrektor Narodowej Agencji Edukacji (NŠA) Rūta Krasauskienė powiedziała, że Litwa jest wdzięczna ekspertom OECD. "Wszyscy doskonale zdajemy sobie sprawę, że dla dzisiejszego pokolenia uczniów metody nauczania i uczenia się, które były stosowane do tej pory, prawdopodobnie już nie działają i należy znaleźć nowe" - powiedziała.