geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Lars Stormbom Flickr

Kryzys rządowy w Estonii

Andrzej Widera

31-05-2022 11:00


Przewodniczący grupy parlamentarnej Partii Reform w Riigikogu, Mart Võrklaev, wyraził nadzieję na kontynuację koalicji z Partią Centrum, po tym, jak Riigikogu, przy wsparciu koalicyjnego partnera i opozycji, zakończyła w poniedziałek pierwsze czytanie ustawy o świadczeniach rodzinnych.

"Naszym szczerym życzeniem jest, aby Partia Centrum zdała sobie sprawę, że decyzja w tak ważnej sprawie nie może być podjęta w ciągu kilku dni i nie ma takiej potrzeby. Może Partia Centrum zwolni tempo, będziemy mogli przedyskutować tę kwestię latem i jesienią, posłuchać specjalistów w tej dziedzinie i naprawdę pomóc dzieciom i rodzinom" - powiedział Võrklaev.

Võrklaev powiedział, że Partia Reform chce również dokonać przeglądu zasiłków na dzieci, ale jest gotowa zrobić to w ramach budżetu. Powiedział, że wszystkie projekty ustaw związane z budżetem powinny być rozpatrywane razem z budżetem i że Partia Centrum nie powinna była spieszyć się z projektem ustawy o świadczeniach rodzinnych. Według niego, w parlamencie są dziesiątki takich projektów ustaw, które mogłyby doprowadzić do rozpadu koalicji, ale zazwyczaj są one omijane w drodze konsultacji między partiami.

"Od dwóch tygodni trwają dość poważnie tarcia w estońskiej koalicji rządowej. Partnerów z Partii Centrum i Partii Reform dzieli pogląd dotyczący zwiększenia wsparcia socjalnego dla estońskich rodzin. Propozycja ustawy, której odbyło się pierwsze czytanie jest popierana przez Centrystów i Opozycje. Partia Reform nie zgadza się na zwiększenie wydatków budżetowych w tym momencie. Dotychczasowe negocjacje miedzy koalicjantami póki co doprowadziły do impasu.(...) Problemem jest to ze alternatywa dla obecnej koalicji nie jest taka łatwa do zorganizowania. Koalicja Centrystów, Ojczyzny i EKRE  rozpadła się półtora roku temu i powrót do niej wydaje się bezsensowny. Koalicja Reform, Ojczyzny i Socjaldemokratów też jest mało realna. Alternatywą mogłyby być wybory. Dla partii Kallas to byłoby nawet sensowne rozwiązanie. Obecnie partia jest na fali rosnącej i popierana jest prze 1/3 wyborców. Pozostałe ugrupowania raczej odnotowały spadki poparcia względem połowy lutego bieżącego roku. Oczywiście jest jeszcze szansa, że koalicjanci doprowadzą do jakiegoś porozumienia. Będzie to jednak odwlekanie nieuniknionego. Jak estońska polityka wyjdzie z tego impasu dowiemy się za kilka dni. Można jednak zaryzykować stwierdzenie, że właśnie rozpoczyna się kampania wyborcza. Terminowe wybory odbędą się już za niecały rok - 5 marca 2023." - napisał Bartosz Chmielewski (OSW).


opr. wł.
Bardzo dziękujemy za kolejne wpłaty! Już tylko 710 zł brakuje do naszej opłaty rocznej za serwer. Lista darczyńców. Jednocześnie nadal szukamy potencjalnych inwestorów naszego projektu, który wykracza daleko poza branżę medialną. Zapraszamy do kontaktu.
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.

Informacje

Media społecznościowe:
Twitter
Facebook
Youtube
Spotify
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021 - 2024