geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Flickr

Królewiec: sankcje i turystyka

Andrzej Widera

30-10-2023 08:22


Mimo blokady sankcyjnej i związanej z nią ciężkimi warunkami gospodarczymi, władze obwodu królewieckiego usiłują co jakiś czas przekonywać, że okoliczności nie zmieniają ogólnego kierunku rozwoju rosyjskiej eksklawy.  Tak więc poszczególni przedstawiciele władz przedstawili w ciągu weekendu obraz rozwoju turystyki w regionie.

Tym razem jednak obyło się bez wizji tabunów chińskich turystów sprowadzanych lotami bezpośrednimi z Państwa Środka, a znęconych wydobywanym na miejscu bursztynem albo łowieniem ryb, za to wyraźnie podkreślano potrzebę sprowadzania na wakacje turystów krajowych z Rosji.

Według Antona Alichanowa, gubernatora obwodu, w tym roku rosyjscy turyści "zostawili już 3 miliardy rubli [ok. 135 mln zł - red.] w biurach podróży i u przewodników, nie mówiąc już o cateringu i pamiątkach”. Alichanow stwierdził, że turystyka jest „jednym z priorytetów”. W 2023 roku liczba turystów w regionie ma rzekomo znacząco przewyższyć dane z roku ubiegłego. Regionalne lotnisko Chrabrowo odnotowało wzrost ruchu pasażerskiego o 15,5% w ciągu dziewięciu miesięcy. Władze podały w czerwcu, że obroty gastronomii wzrosły o 20% i wyniosły 13,3 miliarda rubli.

Jednak tych rodzimych turystów od przyszłego roku czeka niemiła niespodzianka, która jest jednym z ukrytych przejawów ciężkiej sytuacji gospodarczej. Bo jak poinformował Andriej Jermak, minister kultury i turystyki rządu regionalnego, od 2024 roku wobec turystów zostanie wprowadzona "opłata uzdrowiskowa" w wysokości 100 rubli (ok. 4,5 zł) dziennie. Goście regionu, którzy zakwaterują się w oficjalnych hotelach czy sanatoriach, a także ci, którzy wynajmują mieszkanie od właścicieli, również będą musieli zapłacić. Pieniądze zostaną pobrane już od drugiego dnia pobytu.  Jak zapewnił Jermak, opłata nie będzie dotyczyć mieszkańców regionu, a także przewidziano wyjątki, jak "uprzywilejowe kategorie obywateli", studenci i dzieci. Władze spodziewają się, że tą drogą uda się pozyskać 200 mln rubli (ok. 9 mln zł).

Ale wprowadzenie opłat starano się osłodzić w typowy dla obwodu sposób, jakim jest kolejne roztoczenie wizji przyszłości. Media podały więc szczegóły projektu młodzieżowego ośrodka wypoczynkowego, który na powstać na powierzchni ponad 17 hektarów w pobliżu Zatoki Filińskiej. W ośrodku mają zostać zbudowane centrum edukacyjne, infrastruktura sportowa, amfiteatr, budynki i miejsca noclegowe "typu glamping".  Obecnie Regionalne Centrum Młodzieży ma rozpisać przestarg na projekt zagospodarowania.


Źródło
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.
Jeżeli chcecie Państwo wesprzeć naszą pracę, zapraszamy do skorzystania z odnośnika:

Informacje

Redaktor zarządzający: Michał Mistewicz
wykop.pl
Twitter
Facebook
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021