Zdjęcie: Pixabay
16-02-2024 09:18
Od czerwca do października 2023 roku mołdawski operator gazowy Energocom kupił około 600 mln metrów sześciennych gazu po średniej cenie 410 dolarów za tysiąc metrów sześciennych. Mołdawia kupowała gaz od 9 spółek z Rumunii, Grecji, Węgier, Polski, Szwajcarii i Austrii - podała spółka w komunikacie.
Od 6 czerwca do 5 października spółka przeprowadziła ponad 40 rund przetargów na zakup gazu ziemnego ze źródeł własnych oraz w ramach kredytu Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOiR). Spośród nich 27 rund zakończyło się zawarciem kontraktów. Cena zakupu obejmuje koszt transportu do miejsca dostawy, a cena gazu zakupionego do magazynowania obejmuje koszt transportu i zatłoczenia. Minister energetyki Victor Parlicov powiedział , że w zeszłym roku mołdawscy konsumenci zaoszczędzili około 60 mln dolarów dzięki temu, że Mołdawia nie kupowała gazu od Gazpromu.
Tymczasem Ministerstwo Energii poinformowało, że od marca każdy dostawca będzie mógł importować lub eksportować energię elektryczną do/z Rumunii i Ukrainy. Moldelectrica wraz z operatorami systemów w Rumunii i na Ukrainie zorganizuje przetargi na przydział śróddziennych i miesięcznych zdolności transgranicznej wymiany energii elektrycznej. Na granicy Mołdawii i Ukrainy pierwsza aukcja na miesięczną dystrybucję energii elektrycznej zaplanowano na 20 lutego. Transgraniczna dystrybucja mocy umożliwi każdej firmie eksport energii, na przykład ze źródeł odnawialnych.