geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Pixabay

Jak rząd Łukaszenki chce promować towary krajowe

Dodał: Andrzej Widera

27-03-2025 12:15


O ciekawych zabiegach marketingowych rządu Łukaszenki, napisał opozycyjny portal "Zerkalo". Według artykułu, udział białoruskich produktów w krajowym handlu detalicznym spadł do rekordowo niskiego poziomu w ciągu ostatniej dekady. Władze dążą do odwrócenia tego trendu i szybkiego zwiększenia obecności rodzimych towarów na rynku. Ministerstwo Regulacji Antymonopolowych i Handlu (MART) wydało wczoraj szczegółowe zalecenia mające na celu poprawę tej sytuacji. Dokument koncentruje się zarówno na działaniach krajowych producentów, jak i na zmianach, które powinny wprowadzić sklepy handlowe.

Zaleca się producentom dostarczanie szerokiej gamy popularnych produktów w konkurencyjnych cenach oraz zapewnienie ich nieprzerwanej dostępności. Powinni oni również bardziej aktywnie promować swoje towary, stosując atrakcyjniejsze opakowania i marketing w mediach społecznościowych. Rekomendowane jest także rozszerzenie kanałów sprzedaży – między innymi poprzez obecność produktów w co najmniej pięciu sklepach internetowych i dwóch platformach e-commerce.

Właściciele sklepów zostali zobowiązani do zapewnienia białoruskim produktom bardziej widocznych miejsc na półkach, co najmniej równorzędnych z importowanymi odpowiednikami. Produkty krajowe powinny dominować w strefach kasowych i być odpowiednio oznaczone hasłem „Wyprodukowane na Białorusi”. W sklepach internetowych mają być wyróżniane wizualnie, np. kolorami flagi narodowej, a także znajdować się na pierwszych pozycjach w wynikach wyszukiwania. Zaleca się także rozwój usług dostawczych oraz stworzenie aplikacji mobilnych ułatwiających zakup krajowych produktów.

Mimo prób ograniczenia importu władze nadal mierzą się z trudnościami. W sierpniu 2024 roku Ministerstwo Gospodarki wskazywało, że import przewyższa eksport, co wynika m.in. ze wzrostu cen ropy i potasu. W czerwcu na problem zwrócił uwagę Łukaszenka, wyrażając zaniepokojenie sytuacją, choć ówczesny premier Hałouczenka zapewniał, że nie jest to kryzys, a jedynie skutek globalnych uwarunkowań. W marcu br. temat ten podniosła również Natalia Kaczanawa, przewodnicząca Rady Republiki, podkreślając, że towary białoruskie muszą być szeroko dostępne i eksponowane w sklepach w sposób przyciągający uwagę klientów.


Źródło
Bardzo dziękujemy za kolejne wpłaty! Już tylko 710 zł brakuje do naszej opłaty rocznej za serwer. Lista darczyńców. Jednocześnie nadal szukamy potencjalnych inwestorów naszego projektu, który wykracza daleko poza branżę medialną. Zapraszamy do kontaktu.
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.

Informacje

Media społecznościowe:
Twitter
Facebook
Youtube
Spotify
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021 - 2024