geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Pixabay

Jak Białoruś obchodzi sankcje UE - sprawa drewna

Dodał: Andrzej Widera

27-03-2024 08:10


Białoruski portal opozycyjny "Zerkalo" opublikował skrót artykułu Białoruskiego Centrum Śledczego, który opisuje w jaki sposób, obłożone sankcjami państw zachodnich, białoruskie drewno, poprzez fałszywe dokumenty trafia do odbiorców w UE. Jak wskazują autorzy, BCŚ współpracowało przy tym temacie z Gazetą Wyborczą, ukraińską sekcją RFL, oraz grupą "CyberPartyzanci".

W marcu 2022 roku Unia Europejska wprowadziła zakaz importu białoruskich wyrobów do obróbki drewna objętych kodem 44 – tarcica i deski, sklejka i płyta wiórowa, pellet i brykiet drzewny. Następnie eksport tych produktów z Kazachstanu i Kirgistanu do UE wzrósł dziesiątki, a nawet tysiące razy. W rzeczywistości było to częściowo drewno białoruskie, które eksportowano do Europy w ramach pośrednich programów reeksportu i fałszywych dokumentów.

Nowe dochodzenie pokazuje, że granica UE jest nadal otwarta dla białoruskich towarów objętych sankcjami przez kraje Azji Środkowej.Import drewna z Kazachstanu do UE w latach 2022 i 2023 wykazał gwałtowny wzrost i osiągnął rekordową kwotę prawie 126 mln euro.

Jak wynika z przedstawionych danych, największa część dostaw z Kazachstanu do UE przechodzi przez Polskę. Import do Polski w zeszłym roku wzrósł prawie pięciokrotnie w porównaniu z 2022 rokiem – z 14 do prawie 68 mln euro. W 2023 roku Kazachstan sprowadził na Łotwę drewno o wartości trzykrotnie większej niż rok wcześniej: 11 mln wobec 3,5 mln euro. W 2022 r. dostawy tych produktów na Litwę wyniosły 10 mln euro, a w 2023 r. – 5,5 mln euro.

Znaczący wzrost importu drewna z Kazachstanu w ciągu ostatnich dwóch lat odnotowała także Krajowa Izba Przemysłowo-Handlowa Przemysłu Przetwórstwa Drewna. Może to wskazywać na obejście sankcji przez Rosję i Białoruś – powiedział przedstawiciel resortu Piotr Garstka. Podał przykład sklejki, której Kazachstan nigdy nie produkował, ale w ciągu dwóch lat stał się głównym dostawcą.

Jak wynika z dalszej części artykułu, białoruskie drewno via Kazachstan czy Kirgistan, trafia poprzez fałszowane dokumenty: faktury i zezwolenia krajowe. Geografia dostaw w ramach tych kontraktów na lata 2022-2023 jest rozległa: Polska, Litwa, Łotwa, Słowenia, Węgry, Francja, Niemcy, Belgia, Czechy, Estonia. I to pomimo tego, że Litwa niemal całkowicie zablokowała import białoruskiego drewna z Kirgistanu. Import na Łotwę spadł niemal 7,5-krotnie – z 2 mln euro w 2022 r. do 273 tys. euro w 2023 r. Ale już dwa lata z rzędu dostawy drewna z Kirgistanu do Polski wynoszą ok. 1,2 mln euro rocznie, choć w 2021 r. nie było ich wcale. Autorzy artykułu poinformowali, że rozpoczęto śledztwa i kontrole w tej sprawie, tak w Polsce, jak i na Litwie.


Źródło
Bardzo dziękujemy za kolejne wpłaty! Już tylko 710 zł brakuje do naszej opłaty rocznej za serwer. Lista darczyńców. Jednocześnie nadal szukamy potencjalnych inwestorów naszego projektu, który wykracza daleko poza branżę medialną. Zapraszamy do kontaktu.
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.

Informacje

Media społecznościowe:
Twitter
Facebook
Youtube
Spotify
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021 - 2024