Zdjęcie: Pixabay
22-03-2023 09:18
Według badania, które zostało przeprowadzone na Litwie przez ośrodek badania opinii publicznej Spinter Research w dniach 18-27 lutego 2023 roku, na zlecenie Krajowej Sieci Organizacji na rzecz Ograniczania Ubóstwu, 12% Litwinów brakowało pieniędzy na żywność, a 23% na czynsz lub rachunki za media.
W lutym tego roku 23,5% osób o dochodach poniżej 500 euro stwierdziło, że brakuje im pieniędzy na jedzenie. W ubiegłym roku w tym przedziale dochodów było 17,1% osób. W tym roku ponad 7% osób o dochodach od 501 do 700 euro miesięcznie powiedziało, że brakuje im pieniędzy na jedzenie. W styczniu ubiegłego roku liczba ta wynosiła około 4%. W przedziale dochodów €701 i €701 było to odpowiednio 3,8% i 3%.
W styczniu ubiegłego roku 26,2% respondentów z grupy o najniższych dochodach (do 500 euro na osobę) stwierdziło, że brakuje im pieniędzy na utrzymanie mieszkania, natomiast w lutym tego roku 39,3% respondentów z tej grupy stwierdziło, że nie ma wystarczającej ilości pieniędzy na utrzymanie mieszkania.
"Rosnąca inflacja najmocniej uderza w osoby o najniższych dochodach. Widzimy zwiększone wyzwania dla wszystkich grup dochodowych, ale w porównaniu z ubiegłym rokiem najbardziej wzrosła liczba osób o najniższych dochodach, którym brakuje pieniędzy na żywność i mieszkanie" - powiedziała Aistė Adomavičienė, szefowa Krajowej Sieci Organizacji na rzecz Ograniczania Ubóstwa. W związku z drastycznym wzrostem inflacji rozszerzono krąg osób uprawnionych do otrzymania rekompensaty za ogrzewanie: mogą się o nią ubiegać osoby zarabiające do wysokości średniego dochodu. Zmniejszono również zakres warunków ubiegania się o rekompensatę za ogrzewanie: nie ma oceny stanu majątkowego, a proces składania wniosków został ograniczony do jednego w sezonie grzewczym.