Zdjęcie: Pixabay
24-10-2024 09:50
Na posiedzeniu 22 października Międzynarodowa Grupa ds. Przeciwdziałania Praniu Pieniędzy (FATF) po raz kolejny nie umieściła Rosji na „czarnej” liście. Poinformowały o tym źródła zaznajomione z przebiegiem posiedzenia odpowiedniego organu FATF, które odbyło się w Paryżu.
Z wyników spotkania, które odbywa się trzy razy do roku, wynika, że krajom członkowskim FATF nie udało się osiągnąć konsensusu w sprawie umieszczenia Rosji na „czarnej” liście. Ukraina wielokrotnie zwracała się do organizacji o podjęcie odpowiednich środków począwszy od kwietnia 2022 r. Ponadto strona ukraińska poprosiła o zwrócenie uwagi na rolę kanałów Telegramu i operacji kryptowalutowych, które przyczyniają się do finansowania przez Rosję terroryzmu i prania pieniędzy uzyskanych z towarów skradzionych na Ukrainie, w szczególności zbóż i minerałów. Co ciekawe, ostatnie spotkanie FATF, podczas którego rozważano wpisanie Rosji na „czarną” listę, zbiegło się w czasie ze szczytem krajów BRICS, który odbywa się w Kazaniu w Rosji.
Na „czarnej liście” znajdują się te kraje, które według FATF mają „znaczące strategiczne wady” w swoich przepisach dotyczących przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu. Kraje znajdujące się na „czarnej” liście stwarzają znaczne ryzyko karno-prawne dla systemów finansowych, dlatego interakcja z nimi prawie nie ma miejsca. Obecnie na „czarnej” liście FATF znajdują się 3 kraje: Korea Północna, Iran i Birma.