Zdjęcie: Pixabay
31-01-2024 13:29
Jak wynika z najnowszego raportu Państwowego Urzędu Kontroli (Riigikontroll), jest dość wątpliwe, aby Estonia osiągnęła cel na 2030 r., jakim jest produkcja co najmniej takiej ilości energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych, jaka odpowiada całkowitemu rocznemu zużyciu energii elektrycznej w Estonii.
W raporcie zatytułowanym "Działania państwa w zakresie rozwoju energetyki wiatrowej" wskazano, że w 2022 r. Riigikogu przyjął poprawkę do ustawy o zarządzaniu energią, która wyznacza cel, zgodnie z którym do 2030 r. co najmniej 100 procent całkowitego końcowego zużycia energii elektrycznej ma być wytwarzane ze źródeł odnawialnych.
W 2022 r. energia elektryczna ze źródeł odnawialnych stanowiła 32% energii elektrycznej zużywanej w Estonii, co oznacza, że do tej pory osiągnięto mniej niż jedną trzecią krajowego celu w zakresie energii odnawialnej. Największy udział w produkcji energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych miała biomasa, w tym spalanie odpadów. Wiatr wyprodukował 664 gigawatogodzin, energia słoneczna 560 gigawatogodzin, a inne źródła, takie jak biogaz i woda, 28 gigawatogodzin.
Urząd zauważa, że energia wiatrowa jest uważana za źródło energii odnawialnej o największym potencjale w kraju, ale w ciągu ostatniej dekady w Estonii nie powstały żadne duże farmy wiatrowe, które mogłyby ją wykorzystać. Dopiero w ciągu ostatnich kilku lat podjęto kroki w celu usunięcia przeszkód i uproszczenia procesów, aby przyspieszyć tworzenie farm wiatrowych.
Audytor Generalny Janar Holm powiedział, że kluczowe jest spojrzenie na energię wiatrową nie jako na rzecz lub cel sam w sobie, ale w kontekście produkcji i zużycia energii elektrycznej w Estonii jako całości. Państowowy Urząd Kontroli zaleca, aby Ministerstwo Rozwoju Regionalnego i Ministerstwo Rolnictwa, we współpracy z zaangażowanymi stronami, rozwiązały praktyczne kwestie w procedurach planowania i oceny oddziaływania na środowisko, które powodują zamieszanie oraz spowalniają procedury.
Urząd Kontroli przyznaje, że sukces Estonii w osiągnięciu celu w zakresie energii odnawialnej będzie zależał od wdrożenia zainicjowanych środków i dodatkowych środków wdrożonych przez Ministerstwo Działań na rzecz Klimatu w nadchodzących latach. Nie wszystkie zaplanowane do tej pory środki zostały jeszcze wdrożone. Ministerstwo Klimatu, w przeciwieństwie do Riigikontroll, uważa, że cel jest osiągalny i jest optymistycznie nastawione do celu krajowego.