Zdjęcie: Wikipedia
17-03-2023 14:46
Naukowcy i studenci z Obserwatorium Uniwersytetu w Dorpacie (Tartu) rozpoczęli prace nad pierwszym estońskim lądownikiem księżycowym w celu umieszczenia estońskiej technologii na Księżycu - miejmy nadzieję, że do końca tej dekady lub na początku następnej. Pierwszym krokiem jest studium wykonalności, aby dowiedzieć się, jaki rodzaj łazika księżycowego mógłby zostać zbudowany w Estonii i realnie dostarczony na powierzchnię Księżyca, a także jakie są interesy estońskiego przemysłu i naukowców, aby przetestować swoją technologię na Księżycu - czytamy w oświadczeniu uczelni.
Mihkel Pajusalu, szef działu technologii kosmicznej w obserwatorium, zauważył, że w najbliższej przyszłości wiele łazików zostanie umieszczonych na powierzchni Księżyca w celu przeprowadzenia badań, a program kosmiczny NASA Artemis dał impuls do rozwoju technologii kosmicznej zarówno w sektorze prywatnym, jak i publicznym.
Hans Teras, szef KuupKulgur, organizacji pozarządowej powołanej do prowadzenia projektu, powiedział, że Estończycy dołączą do garstki wybranych firm i instytutów z całego świata, jeśli projekt zakończy się sukcesem. "Jeśli udałoby się wysłać nasz łazik z następną rakietą na Księżyc, bylibyśmy potencjalnie trzecim krajem w historii świata, w którym robotyczny łazik pozostawiłby swoje odciski kół na powierzchni Księżyca" - dodał Teras. W ramach projektu powstaną również urządzenia do testowania. W ubiegłym roku w Obserwatorium w Tartu otwarto Centrum Symulacji Misji Kosmicznych i ukończono pierwszą wersję komputerowego środowiska symulacyjnego Ulysses, które umożliwia prowadzenie modelu łazika księżycowego po symulowanej powierzchni Księżyca i zbieranie danych.