Zdjęcie: Pixabay
10-08-2022 09:22
W obliczu kryzysu energetycznego oraz zbliżającego się odłączenia od sieci BRELL Estonia inwestuje w różnego typu projekty energetyczne, celując przede wszystkim w energetykę odnawialną. Eesti Energia wykonała kolejny krok w kierunku budowy pierwszej estońskiej elektrowni wodnej szczytowo-pompowej, realizując jej wstępny projekt i ocenę oddziaływania na środowisko.
Elektrownia wodna szczytowo-pompowa planowana na terenie przemysłowym kopalni Estonia w powiecie Ida-Viru jest dużym projektem z zakresu gospodarki cyrkularnej, do budowy którego wykorzystane zostaną kruszywa wapienne z rafinacji łupków olejowych oraz nieczynne szyby kopalni. Elektrownia będzie działać jako potężny magazyn, pomagając zapewnić bezpieczeństwo energetyczne i stabilność sieci elektrycznej po jej uruchomieniu, powiedział Lennart Komp, kierownik ds. komunikacji w Eesti Energia Developments.
Elektrownia będzie korzystała z szybów dawnej kopalni. Jej górny zbiornik powstanie na hałdzie urobku, natomiast dolny wykorzysta zamkniętą część kopalni. Gdy w systemie energetycznym zabraknie energii elektrycznej, woda z górnego zbiornika będzie przepuszczana rurociągiem przez turbinę elektryczną, która zamieni przepływ na energię elektryczną, a woda trafi do dolnego zbiornika. Gdy brakuje energii elektrycznej, woda jest pompowana z powrotem, aby powtórzyć proces w razie potrzeby. Zakład o mocy 225 MW zostanie oddany do użytku w 2026 roku.
Koncepcja planowanej elektrowni wodnej szczytowo-pompowej może być przeniesiona do innych krajów. Kraje docelowe to te, w których rzeźba terenu nie nadaje się do budowy konwencjonalnej elektrowni szczytowo-pompowej oraz tam, gdzie znajdują się zamknięte lub opuszczone kopalnie.