geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Nikola Mirkovic unsplash.com

Estonia wprowadzi nową ustawę antykryzysową

Dodał: Andrzej Widera

10-07-2024 09:12


Kancelaria Rządu i Ministerstwo Sprawiedliwości Estonii opracowują nową ustawę określającą procedury przygotowawcze i przepisy dotyczące poważnych sytuacji kryzysowych, ale przedsiębiorcy i samorządy obawiają się kosztownych zobowiązań. Ustawa o Kryzysie Cywilnym i Obronie Narodowej obejmuje przygotowania oraz skoordynowane zarządzanie i rozwiązywanie sytuacji kryzysowych, stanów wyjątkowych, stanów wojny i innych drobnych, ale wciąż istotnych zdarzeń.

Ustawa ma na celu ustanowienie kompleksowych przepisów dotyczących rozwiązywania zarówno obrony narodowej, jak i kryzysów cywilnych oraz określenie jaśniejszych oczekiwań wobec rządu, samorządów lokalnych i dostawców usług podstawowych. Połączy ona również kilka istniejących aktów prawnych. Sekretarz stanu Taimar Peterkop, który przesłał projekt ustawy do zatwierdzenia, powiedział, że obecne przepisy nie są kompatybilne w sytuacji kryzysowej. Celem ustawy jest stworzenie "kompleksowego, spójnego systemu" w czasach kryzysu.

"Niewątpliwie jest to niezbędny projekt, ale w proponowanej formie ustawa wymaga dalszej analizy skutków, aby zapewnić, że ustawa jako prawo w praktyce administracyjnej działa zgodnie z zamierzeniami i że wszystkie strony mają jasność co do swoich ról, kompetencji, praw i obowiązków w zarządzaniu kryzysowym - zarówno władze państwowe, jak i lokalne" - powiedział Jan Trei, zastępca przewodniczącego Stowarzyszenia Estońskich Miast i Gmin Wiejskich. Trei powiedział, że problemem jest również brak specjalistów od zarządzania kryzysowego.  Krytycy ustawy twierdzą, że zarządzanie sytuacjami kryzysowymi, przygotowanie na nie i ograniczanie podstawowych praw mieszkańców powinno zostać dokładniej omówione przed przyjęciem ustawy.

Peterkop powiedział, że nowe prawo nie oznacza, że w sytuacji kryzysowej władza będzie skoncentrowana w rękach premiera. Zaznaczył, że Estonia obecnie stosuje podejście oparte na roli premiera w przypadku kryzysów związanych z bezpieczeństwem w obowiązującej ustawie o obronie narodowej, a nowy projekt rozszerzy to podejście na kryzysy cywilne o dużym wpływie na kraj. "Wszystkie kryzysy, których doświadczyliśmy, pokazują, że jeśli kryzys ma duży wpływ na całe społeczeństwo, to premier nim zarządza. Teraz to podejście jest po prostu legalizowane.” - wyjaśnia sekretarz stanu. Prace nad nowym prawem rozpoczęły się w kwietniu 2021 roku i mają wejść w życie 1 stycznia 2026 roku.


Źródło
Bardzo dziękujemy za kolejne wpłaty! Już tylko 710 zł brakuje do naszej opłaty rocznej za serwer. Lista darczyńców. Jednocześnie nadal szukamy potencjalnych inwestorów naszego projektu, który wykracza daleko poza branżę medialną. Zapraszamy do kontaktu.
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.

Informacje

Media społecznościowe:
Twitter
Facebook
Youtube
Spotify
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021 - 2024