geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Spectra Energy Flickr

Estonia rozważa budowę terminalu LNG

Dodał: Andrzej Widera

22-03-2022 14:05


Na wniosek ministra gospodarki państwo estońskie rozważa budowę terminalu LNG w północnoestońskim mieście portowym Paldiski. Powstanie tego terminalu byłoby ważne przede wszystkim z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego, dlatego też państwo jest gotowe wesprzeć finansowo ten projekt.

Według prezesa operatora estońskiego systemu elektroenergetycznego i gazowego Elering, Taavi Veskimägi, terminal LNG może zostać zbudowany dopiero wtedy, gdy Estonia podejmie decyzję o zaprzestaniu importu rosyjskiego gazu ziemnego. Taka decyzja jednak jeszcze nie zapadła. Tak długo, jak gaz ziemny będzie płynął z Rosji, podziemne magazyny gazu Incukalns na Łotwie będą napełniane, aby zapewnić wystarczające dostawy na przyszły sezon, powiedział Veskimägi.

W tym samym czasie należy również poszukiwać dodatkowych łańcuchów dostaw, takich jak sprowadzanie dodatkowego gazu z terminalu LNG w Kłajpedzie na Litwie. Jednak po uruchomieniu niedawno ukończonego gazociągu GIPL (Gas Interconnection Poland-Lithuania) 1 maja, LNG zacznie być przesyłane z Kłajpedy do Polski.Na początku tego miesiąca UE wyznaczyła termin osiągnięcia niezależności od rosyjskich źródeł energii na rok 2027. Minister Gospodarki i Infrastruktury Taavi Aas ostrzegł jednak, że Rosja może w odpowiedzi zakończyć sprzedaż gazu ziemnego do Europy. Dlatego też w ubiegłym tygodniu minister przedstawił rządowi estońskiemu propozycję budowy tymczasowego terminalu LNG w Paldiski.

"Ten teren jest już w zasadzie gotowy do budowy terminalu jako takiego" - podkreślił Aas, zauważając, że sprzedawca paliwa, firma Alexela, wykonała już znaczną część prac wstępnych w tym zakresie. "Teraz kwestie tego, jak to szybko zbudować i jakie powinny być gwarancje - o tym trzeba jeszcze zadecydować". Zdaniem ministra, państwo może wesprzeć finansowo budowę terminalu. Zdaniem Veskimägi, warto jednak poważnie rozmawiać o wykorzystaniu droższego LNG dopiero wtedy, gdy tańszy gaz ziemny nie będzie już napływał z Rosji.

"Ktoś musi jeszcze zapłacić około 100 mln euro rocznie, które powstaną w wyniku stworzenia tej zdolności przesyłowej" - powiedział. "Stworzyliśmy tę przepustowość, ale gaz rurociągami nadal płynie, a to nie jest uzasadnione ekonomicznie. Te dwie decyzje powinny być podjęte jednocześnie: o zakończeniu zakupu rosyjskiego gazu i o stworzeniu zdolności przesyłowych LNG w Estonii."


Źródło
Bardzo dziękujemy za kolejne wpłaty! Już tylko 710 zł brakuje do naszej opłaty rocznej za serwer. Lista darczyńców. Jednocześnie nadal szukamy potencjalnych inwestorów naszego projektu, który wykracza daleko poza branżę medialną. Zapraszamy do kontaktu.
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.

Informacje

Media społecznościowe:
Twitter
Facebook
Youtube
Spotify
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021 - 2024