geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Lars Stormbom Flickr

Estonia: nowa umowa koalicyjna czyli wzrost podatków

Andrzej Widera

21-07-2024 09:00


W piątek partie koalicji rządowej w Estonii podpisały nową umowę koalicyjną. W jej ramach w składzie rządu nastąpią pewne zmiany. Dotychczasowego ministra finansów Marta Võrklaeva, zastąpi były wielokrotny minister Jürgen Ligi, natomiast Yoko Alender zostanie nową minister klimatu, a Erkki Keldo ministrem gospodarki.

Minister obrony Hanno Pevkur powiedział, że rząd przesunie o rok zniesienie progu wolnego od podatku dochodowego, znanego jako „garb podatkowy”. Potwierdził również, że będzie nadal pełnił swoją funkcję w nowej koalicji. Wiadomo również, że ministerstwa muszą obniżyć swoje koszty o 10 procent w ciągu najbliższych trzech lat.

Tanel Kiik, wiceprzewodniczący SDE i członek delegacji negocjacyjnej, powiedział, że w umowie koalicyjnej zawarto zapis o podwyżce podatków wynoszącej około 500–600 milionów euro rocznie. Rak więc, zgodnie z planami zaproponowanymi przez koalicję Partii Reform, SDE i Eesti 200, wzrosną podatki VAT, dochodowy i akcyza na alkohol, tytoń i benzynę. Te ostatnie wzrosną o dodatkowe 5 procent rocznie.

VAT wzrośnie o 2 punkty procentowe od lipca 2025 r., a podatek dochodowy o 2 punkty procentowe od początku 2026 r. Spowoduje to wzrost obu stawek do 24 procent. Estonia ma liniowy system podatku dochodowego, co oznacza, że ​​podwyżka dotknie wszystkich podatników. Dodatkowo od początku 2026 r. zostanie wprowadzony 2-procentowy podatek od zysków korporacyjnych jako część pakietu podwyżek podatkowych zwanego podatkiem obronnym. Podatki te będą obowiązywać do końca 2028 r.

Za pieniądze pozyskane z podatku obronnego koalicja chce nabyć systemy broni dalekiego zasięgu i amunicję. Koalicja obiecuje również zmniejszenie deficytu budżetowego z prognozowanych 5,6 proc. do 3 proc. w 2025 r., utrzymanie go na tym samym poziomie w 2026 r., a następnie jego zmniejszenie w 2027 r. Przyspieszona zostanie budowa Rail Baltica, kontynuowane będą inwestycje w elektryfikację kolei i zwiększenie jej prędkości. Przewodniczący SDE Lauri Läänemets stwierdził, że poprzednia umowa koalicyjna (na lata 2023–2024) również pozostanie w mocy i obie umowy należy rozpatrywać łącznie. Rząd rozpocznie urzędowanie na początku przyszłego tygodnia.

Tymczasem trzy partie opozycyjne w Riigikogu: Isamaa, Partia Centrum i EKRE skrytykowały nową umowę koalicyjną. Ich zdaniem wskazuje ona na kontynuację tego samego podejścia do podwyżek podatków i doprowadzi do dalszego wzrostu inflacji.


Źródło
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.
Jeżeli chcecie Państwo wesprzeć naszą pracę, zapraszamy do skorzystania z odnośnika:

Informacje

Media społecznościowe:
Twitter
Facebook
Youtube
Spotify
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021 - 2024