geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: CAMM MBDA

Dyskusje wokół modelu obrony przeciwlotniczej Estonii

Dodał: Andrzej Widera

22-03-2022 09:45


Dowódca Estońskich Sił Obronnych gen. broni Martin Herem powiedział, że Estonia powinna obecnie skoncentrować się na rozwoju obrony przeciwlotniczej i przeciwpancernej krótkiego zasięgu zamiast obrony powietrznej średniego zasięgu, ponieważ jest ona tańsza i szybsza. Stworzenie ogólnokrajowej obrony powietrznej średniego zasięgu kosztowałoby około 1 miliarda euro.

Gen. Herem powiedział, że o ile obronę przeciwlotniczą krótkiego zasięgu można stworzyć w ciągu dwóch lat, o tyle wprowadzenie systemów średniego zasięgu zajęłoby więcej czasu. Te ostatnie byłyby również bardzo drogie - potrzeba 400 mln EUR na pokrycie obszaru wielkości powiatów Harju i Rapla, zasugerował Herem.

"A nawet wtedy byłby dobry w walce z samolotami i helikopterami, a mniej z pociskami cruise i balistycznymi. Wydając taką kwotę na kompleksową obronę powietrzną średniego zasięgu, pozostałe części Estonii zostałyby pozbawione jakiegokolwiek rodzaju obrony powietrznej, w tym obrony krótkiego zasięgu. Nie wykorzystano by również innych możliwości, które można by za te pieniądze kupić" - powiedział generał.

Minister Obrony Kalle Laanet powiedział, że obrona powietrzna średniego zasięgu nie zmieści się w pakiecie, w którym priorytetowo traktowane są możliwości, które można rozwinąć w ciągu dwóch lat. Jednak później minister stwierdził, że choć obrona powietrzna średniego zasięgu jest częścią pakietu, to proponuje się uwzględnienie niezbędnych wydatków w strategii budżetu państwa na lata 2023-2026.

Herem powiedział, że jeśli rząd zgodzi się na zwiększenie środków i zapewnienie ochrony przeciwlotniczej średniego zasięgu dla wszystkich większych miast i jednostek EDF w całej Estonii, pakiet mający na celu odpieranie wrogich samolotów i helikopterów będzie kosztował około 1 mld euro. "Włączenie obrony przeciwrakietowej do tego pakietu kosztowałoby drugie tyle, co 1 mld euro" - dodał.

Martin Hurt, pracownik naukowy Międzynarodowego Centrum Obrony i Bezpieczeństwa (ICDS), powiedział, że rozwój obrony powietrznej średniego zasięgu nie był do tej pory priorytetem, ponieważ jest ona niezwykle kosztowna, a pieniądze można wykorzystać do wypełnienia znacznie pilniejszych luk w zdolnościach.

Hurt dodał jednak, że coraz większa liczba sojuszników NATO jest w trakcie rozwijania lub przywracania zdolności obrony powietrznej średniego zasięgu. Litwa odebrała dostawy norweskich systemów NASAMS w 2020 roku po miesiącach szkoleń. Ten sam system obrony powietrznej został przyjęty w Finlandii i był używany podczas ćwiczeń w Estonii w zeszłym tygodniu.


Źródło
Bardzo dziękujemy za kolejne wpłaty! Już tylko 710 zł brakuje do naszej opłaty rocznej za serwer. Lista darczyńców. Jednocześnie nadal szukamy potencjalnych inwestorów naszego projektu, który wykracza daleko poza branżę medialną. Zapraszamy do kontaktu.
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.

Informacje

Media społecznościowe:
Twitter
Facebook
Youtube
Spotify
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021 - 2024