geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Kaliningradzki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: CAMM MBDA

Dyskusje wokół modelu obrony przeciwlotniczej Estonii

Dodał: Andrzej Widera

22-03-2022 09:45


Dowódca Estońskich Sił Obronnych gen. broni Martin Herem powiedział, że Estonia powinna obecnie skoncentrować się na rozwoju obrony przeciwlotniczej i przeciwpancernej krótkiego zasięgu zamiast obrony powietrznej średniego zasięgu, ponieważ jest ona tańsza i szybsza. Stworzenie ogólnokrajowej obrony powietrznej średniego zasięgu kosztowałoby około 1 miliarda euro.

Gen. Herem powiedział, że o ile obronę przeciwlotniczą krótkiego zasięgu można stworzyć w ciągu dwóch lat, o tyle wprowadzenie systemów średniego zasięgu zajęłoby więcej czasu. Te ostatnie byłyby również bardzo drogie - potrzeba 400 mln EUR na pokrycie obszaru wielkości powiatów Harju i Rapla, zasugerował Herem.

"A nawet wtedy byłby dobry w walce z samolotami i helikopterami, a mniej z pociskami cruise i balistycznymi. Wydając taką kwotę na kompleksową obronę powietrzną średniego zasięgu, pozostałe części Estonii zostałyby pozbawione jakiegokolwiek rodzaju obrony powietrznej, w tym obrony krótkiego zasięgu. Nie wykorzystano by również innych możliwości, które można by za te pieniądze kupić" - powiedział generał.

Minister Obrony Kalle Laanet powiedział, że obrona powietrzna średniego zasięgu nie zmieści się w pakiecie, w którym priorytetowo traktowane są możliwości, które można rozwinąć w ciągu dwóch lat. Jednak później minister stwierdził, że choć obrona powietrzna średniego zasięgu jest częścią pakietu, to proponuje się uwzględnienie niezbędnych wydatków w strategii budżetu państwa na lata 2023-2026.

Herem powiedział, że jeśli rząd zgodzi się na zwiększenie środków i zapewnienie ochrony przeciwlotniczej średniego zasięgu dla wszystkich większych miast i jednostek EDF w całej Estonii, pakiet mający na celu odpieranie wrogich samolotów i helikopterów będzie kosztował około 1 mld euro. "Włączenie obrony przeciwrakietowej do tego pakietu kosztowałoby drugie tyle, co 1 mld euro" - dodał.

Martin Hurt, pracownik naukowy Międzynarodowego Centrum Obrony i Bezpieczeństwa (ICDS), powiedział, że rozwój obrony powietrznej średniego zasięgu nie był do tej pory priorytetem, ponieważ jest ona niezwykle kosztowna, a pieniądze można wykorzystać do wypełnienia znacznie pilniejszych luk w zdolnościach.

Hurt dodał jednak, że coraz większa liczba sojuszników NATO jest w trakcie rozwijania lub przywracania zdolności obrony powietrznej średniego zasięgu. Litwa odebrała dostawy norweskich systemów NASAMS w 2020 roku po miesiącach szkoleń. Ten sam system obrony powietrznej został przyjęty w Finlandii i był używany podczas ćwiczeń w Estonii w zeszłym tygodniu.


Źródło
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.
Jeżeli chcecie Państwo wesprzeć naszą pracę, zapraszamy do skorzystania z odnośnika:

Informacje

Redaktor zarządzający: Michał Mistewicz
wykop.pl
Twitter
Facebook
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021