geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: V. Radžiūnas LRT

Debata na temat podatku obronnego na Litwie

Dodał: Andrzej Widera

05-01-2024 13:52


Premier Litwy Ingrida Šimonytė wystosowała zaproszenie do liderów partii, przedstawicieli biznesu i związków zawodowych do dyskusji na temat źródeł finansowania obrony narodowej po wygaśnięciu dwuletniego bankowego podatku solidarnościowego.

"Biorąc pod uwagę, że zmiany w ustawach podatkowych powinny zostać przyjęte co najmniej sześć miesięcy przed ich wejściem w życie, wskazane jest omówienie tych kwestii w jak najszerszym gronie w celu znalezienia możliwego konsensusu w sprawie propozycji, które mogłyby zostać przedłożone Sejmowi na wiosennej sesji, w celu zapewnienia możliwości zaplanowania środków na obronę kraju w 2025 r." - napisała premier.

Ingrida Šimonytė zauważa, że potrzebne będą dodatkowe fundusze na utworzenie dywizji i reorganizację systemu poboru, co wymagałoby dodatkowego finansowania w wysokości około 0,4-0,5% Produktu Krajowego Brutto (PKB) począwszy od 2025 r., ponad 2,52% PKB obecnie uzgodnione przez partie polityczne. "Moglibyśmy omówić na spotkaniu, w jaki sposób moglibyśmy zapewnić finansowanie tych potrzeb po wygaśnięciu tymczasowego wkładu solidarnościowego banków, a nie kosztem dodatkowych pożyczek" - stwierdziła premier w swoim liście. Zaproponowano kilka możliwych terminów spotkania: 22, 24 lub 29 stycznia.

Politycy rozważają podniesienie stawek podatku VAT lub podatku od osób prawnych, na przykład w celu zwiększenia finansowania obrony narodowej. W tegorocznym budżecie wydatki na obronność mają wynieść 2,75% produktu krajowego brutto. Z tego 2,52% składa się z normalnych środków budżetowych, a pozostała część to tymczasowy wkład solidarnościowy banków w celu sfinansowania jedynie infrastruktury dla sojuszników.


Źródło
Bardzo dziękujemy za kolejne wpłaty! Już tylko 710 zł brakuje do naszej opłaty rocznej za serwer. Lista darczyńców. Jednocześnie nadal szukamy potencjalnych inwestorów naszego projektu, który wykracza daleko poza branżę medialną. Zapraszamy do kontaktu.
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.

Informacje

Media społecznościowe:
Twitter
Facebook
Youtube
Spotify
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021 - 2024