geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Telegram

Co dalej z władzą w Gagauzji po aresztowaniu baszkan?

Dodał: Andrzej Widera

01-04-2025 11:06


Aresztowanie Evghenii Guțul, baszkan Gagauzji, to bezprecedensowy przypadek w historii autonomii. Zatrzymana 25 marca na lotnisku w Kiszyniowie, oskarżona jest o nielegalne finansowanie partii i kampanii wyborczej. Sąd zdecydował o jej areszcie na 20 dni, a kolejne decyzje mogą wydłużyć ten okres nawet do roku. Wobec tej sytuacji pojawiły się różne scenariusze dotyczące przyszłego zarządzania autonomią, które rozważają mołdawskie media.

Najbardziej radykalny i nierealistyczny scenariusz zakłada wprowadzenie przez Kiszyniów zarządu zewnętrznego. Sama Guțul ostrzegła mieszkańców Gagauzji, że „Kiszyniów zamierza wprowadzić stan wyjątkowy i mianować na czele autonomii kogoś, kto zdradził interesy narodu gagauskiego”. Jednak zgodnie z obowiązującym prawem, Gagauzja nie przewiduje takiego rozwiązania – autonomia jest zarządzana zgodnie z lokalnym statutem i wybieranym w powszechnych wyborach baszkanem.

Realnym rozwiązaniem jest tymczasowe przejęcie obowiązków przez pierwszego zastępcę, którym jest Ilia Uzun. „Nie należy wierzyć pogłoskom o mianowaniu przez Kiszyniów nowego baszkana – jest to sprzeczne z prawem” – podkreślił deputowany Aleksander Tarnawski. Innym, choć mało prawdopodobnym rozwiązaniem, jest procedura wotum nieufności wobec rządu autonomii. Deputowani Zgromadzenia Ludowego Gagauzji (NSG) Aleksander Tarnawski i Michaił Żelezogło przedstawili taką inicjatywę, jednak potrzebne jest poparcie co najmniej 11 z 35 deputowanych. Głosowanie nad takim wotum doprowadziłoby do rozwiązania rządu autonomii, ale nie wpłynęłoby na mandat baszkana.

Najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest jednak odwołanie Guțul w przypadku skazania jej przez sąd. Zgodnie z przepisami, wyrok skazujący automatycznie prowadzi do odwołania, bez konieczności podejmowania dodatkowych decyzji przez NSG. Wówczas w ciągu trzech miesięcy musiałyby się odbyć nowe wybory na stanowisko baszkana. Jeśli jednak zostanie uniewinniona przed końcem kadencji w 2027 roku, powróci na stanowisko.

Guțul została wybrana wiosną 2023 roku przy wsparciu zbiegłego oligarchy Ilana Sora, skazanego w Mołdawii na 15 lat więzienia za defraudację miliarda dolarów. Oskarżenia wobec niej dotyczą dwóch spraw: przyjęcia niemal 10 milionów lei od grupy przestępczej na finansowanie partii oraz fałszowania dokumentów w celu ukrycia nielegalnych źródeł finansowania kampanii wyborczej. Pierwsza sprawa jest już w sądzie, a wyrok może zapaść latem. Druga wciąż jest na etapie śledztwa.

Sprawa Guțul wpisuje się w szerszy kontekst działań wobec polityków związanych z ugrupowaniem „Pobieda”, które uważane jest za kontynuację działalności zakazanej Partii Sor. Dwaj inni politycy tej grupy – Aleksander Nesterowski i Irina Lozowan – zostali już skazani na wieloletnie kary więzienia i są poszukiwani międzynarodowymi listami gończymi. Jeśli sprawa Guțul podąży tym samym torem, Gagauzję czeka przyspieszona kampania wyborcza na nowego lidera autonomii.


Źródło
Bardzo dziękujemy za kolejne wpłaty! Już tylko 710 zł brakuje do naszej opłaty rocznej za serwer. Lista darczyńców. Jednocześnie nadal szukamy potencjalnych inwestorów naszego projektu, który wykracza daleko poza branżę medialną. Zapraszamy do kontaktu.
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.

Informacje

Media społecznościowe:
Twitter
Facebook
Youtube
Spotify
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021 - 2024