Zdjęcie: Wikipedia
19-01-2024 11:25
Minister obrony Białorusi Wiktor Chrenin zapowiedział gotowość kraju do wznowienia pragmatycznego dialogu z NATO, "jeśli państwa sojuszu porzucą agresywną retorykę". W projekcie doktryny stwierdzamy, że Republika Białorusi jest otwarta na współpracę w sferze wojskowej z dowolnym państwem. Włącznie z państwami NATO – jesteśmy gotowi wznowić pragmatyczny dialog, pod warunkiem, że zaprzestaną one agresywnej retoryki i działań przeciwko nam ” - mówił Chrenin.
Następnie stwierdził, że stacjonowanie rosyjskiej taktycznej broni nuklearnej na Białorusi stanowi ważny element odstraszania potencjalnych przeciwników. Minister zauważył także, że doktryna uwzględnia ryzyko prowokacji zbrojnych, dlatego wojsko i agencje rządowe stale wykazują wysoki poziom gotowości struktur wojskowych państwa do odstraszania potencjalnych przeciwników.
„Na liście zagrożeń militarnych znajduje się możliwość użycia przez przeciwników siły militarnej przeciwko Republice Białorusi jeszcze w czasie pokoju, w warunkach kryzysu wojskowo-politycznego. Z tym właśnie mamy do czynienia na naszych południowych i zachodnich granicach. Oczywiście prowokacje, akty zbrojne i incydenty ze strony naszych sąsiadów same w sobie nie stanowią konfliktu zbrojnego. Trzeba jednak na nie odpowiedzieć. A przede wszystkim poprzez strategiczne środki odstraszania ” - stwierdził Chrenin.
Do Doktryny Wojskowej wprowadzono rozdział dotyczący zobowiązań sojuszniczych przewidzianych w ramach OUBZ i Państwa Związkowego. „W tym samym rozdziale przepisaliśmy możliwość udziału Republiki Białorusi w działaniach pokojowych pod auspicjami międzynarodowych organizacji bezpieczeństwa ” – powiedział minister. "Określenie „wojna koalicyjna” oznacza, że osiągnięcie w niej zwycięstwa zostanie osiągnięte przy użyciu wojsk białoruskich wraz z oddziałami sojuszniczymi ” – podkreślił Chrenin.