Zdjęcie: Pixabay
04-04-2023 11:54
Głównym odbiorcą ukraińskiej żywności stały się Chiny. Ponadto tempo eksportu na Bliski Wschód przekroczyło poziom sprzed wojny. W ramach „umowy zbożowej” w marcu 2023 roku wysłano z Ukrainy do Chin rekordową liczbę 25 statków, na których przewożono łącznie 1,2 mln ton ukraińskiej żywności.
Dla porównania: od początku 2023 roku drogą morską wysłano 9,6 mln ton ładunków, z czego 3,1 mln ton trafiło na Bliski Wschód. W okresie obowiązywania „umowy zbożowej” Chiny stały się głównym odbiorcą ukraińskiego zboża, przyjmując prawie jedną trzecią z łącznej liczby 26 mln ton ładunków przewożonych korytarzem morskim. Większość tych ładunków to zboże i kukurydza.
Obecny wolumen dostaw zboża jest niemal najwyższy w historii ukraińsko-chińskiego handlu produktami rolnymi i prawdopodobnie przebije rekordowy rok 2021 dla obu krajów. W tym czasie Chiny kupiły na rynkach światowych 28 mln ton kukurydzy, z czego ok. 7 mln ton pochodziło z Ukrainy. W ciągu ostatniej dekady roczne zapotrzebowanie Chin na kukurydzę stale rosło, osiągając prawie 300 milionów ton w 2022 roku. Pomimo dołożenia wszelkich starań Chiny są w stanie zaspokoić jedynie 270 mln ton, co zmusza Pekin do polegania na imporcie w celu pokrycia 10% deficytu.
Od października 2022 do lutego 2023 import kukurydzy do Chin wyniósł 9,2 mln ton, z czego prawie 4 mln ton pochodziło z Ukrainy. Według tego wskaźnika Ukraina po raz pierwszy wyprzedziła USA, które wcześniej zajmowały pierwsze miejsce, ale straciły je z powodu spadku dostaw. Dostawy do Chin odgrywają także kluczową rolę we wzroście średniego tonażu statków.