Zdjęcie: Pixabay
23-05-2023 15:06
Na Białorusi publikowano projekt ustawy „O Milicji Ludowej”, który definiuje milicję ludową. Są to formacje zbrojne utworzone spośród obywateli, którzy wyrazili chęć udziału w zapewnieniu stanu wojennego na terenie jednostki administracyjno-terytorialnej. Projekt został złożony przez Radę Ministrów do rozpatrzenia przez Izbę Reprezentantów.
Głównym zadaniem milicji ma być pomoc terytorialnym organom spraw wewnętrznych w wykonywaniu ich uprawnień celem wprowadzenia stanu wojennego i ochrony mienia przed przestępstwami i innymi bezprawnymi wtargnięciami. Ochotnicy mają także wykonywać zadania wstępnego rozpoznania ewentualnego przeciwnika. Lokalne rady obrony będą mogły wykorzystywać milicję do innych zadań związanych z egzekwowaniem stanu wojennego.
Milicja będzie finansowana z budżetów lokalnych, a także z dobrowolnych darowizn od osób prawnych i fizycznych oraz innych źródeł nie zabronionych przez prawo. Jednostki milicji będą rozwiązywane wraz ze zniesieniem stanu wojennego lub dekretem prezydenta. Projekt przewiduje, że wcielenie do milicji nie zwalnia z poboru do służby wojskowej w czasie mobilizacji i nie stanowi podstawy do rozwiązania stosunku pracy. Jednocześnie, decyzją władz lokalnych, pracodawca będzie zobowiązany do zwolnienia pracownika z pracy w celu udziału w milicji, a pracownik zachowa swoje miejsce pracy, stanowisko i średnie wynagrodzenie w miejscu pracy.
Projekt ustawy przewiduje, że ochotnicy służący w jednostkach milicji będą korzystać z prawa do użycia broni, użycia siły fizycznej, zatrzymywania osób, które popełniły przestępstwo lub wykroczenie administracyjne, Weryfikacji dokumentów tożsamości oraz przepustek,będa mieli także prawo do przeszukania oraz kontroli obiektów i pojazdów. W projekcie czytamy, że ochotnicy podczas wykonywania swoich obowiązków otrzymają od państwa gwarancje socjalne ustanowione przez prawo dla żołnierzy pełniących służbę wojskową podczas mobilizacji.