Zdjęcie: Belta.by
13-12-2024 08:21
Białoruś zajęła czwarte miejsce na świecie pod względem liczby uwięzionych dziennikarzy. Takie dane zawarto w corocznym raporcie organizacji „Reporterzy bez Granic”. Blisko połowa uwięzionych dziennikarzy pochodzi z czterech krajów: Chin (124), Mjanmy (61), Izraela (41) i Białorusi (40). Rosja i Wietnam mają po 38 uwięzionych.
Według raportu w więzieniach przebywa 550 dziennikarzy, z czego 298 jest w areszcie tymczasowym, a 244 odbywa kary, w tym 9 skazanych na dożywocie. Osiem osób z mediów pozostaje w areszcie domowym. "Groźby i brak możliwości legalnej pracy na Białorusi zmusiły wielu dziennikarzy do ucieczki z kraju i przeniesienia swoich placówek medialnych za granicę, całkowicie lub częściowo. Białoruskie Stowarzyszenie Dziennikarzy (BAJ), partner RSF i główne źródło wsparcia dla niezależnych mediów od 25 lat, zostało uznane przez KGB za „organizację ekstremistyczną” pod koniec lutego 2023 r." - czytamy w raporcie. Wśród wymienionych sylwetek uwięzionych jest wymieniony również Andrzej Poczobut.
Tymczasem Flandria przekaże 100 000 euro Radzie Europy na wsparcie białoruskich dziennikarzy na uchodźstwie, aby mogli dalej rzetelnie relacjonować wydarzenia i walczyć z dezinformacją. Premier Flandrii Matthias Diependaele poinformował o tym w trakcie spotkania z liderką białoruskiej opozycji Swiatłaną Cichanouską w Brukseli w ramach Dni Białorusi – inicjatywy promującej demokrację i prawa człowieka w tym kraju.„Niezależne media są kluczowe dla ochrony wartości demokratycznych. Dzięki temu wsparciu pomagamy dziennikarzom, którzy mimo presji kontynuują rzetelną pracę” – podkreślił Diependaele.
I choć nie dotyczy to bezpośrednio mediów, to jednak warto zauważyć, że także wczoraj, przewodniczący łukaszenkowskiego Sądu Najwyższego Walentin Sukało poinformował, że na Białorusi w 2023 roku 313 osób ukarano za „propagandę nazizmu”. „za propagowanie, publiczne demonstrowanie symboliki nazistowskiej lub atrybutów, jedna osoba za rehabilitację nazizmu, a jeszcze jedna za publikowanie takich treści w Internecie”. Może to dotyczyć prezentacji m.in. flagi wolnej Białorusi czy herbu "Pogoń".