Zdjęcie: Flickr
15-01-2025 11:51
Zgodnie z przewidywaniami analityków przebiega obecny kryzys energetyczny w Naddniestrzu i Mołdawii. Przywódca Naddniestrza Wadim Krasnosielski zorganizował dzisiaj konferencję prasową, w czasie której omówił swoją niedawną wizytę w Moskwie. Zaznaczył, że w najbliższym czasie Rosja dostarczy gaz do Naddniestrza jako "pomoc humanitarną". Krasnosielski wyraził również chęć spotkania z prezydentem Mołdawii, Mają Sandu, aby "osobiście poinformować ją o sytuacji w regionie". Krasnosielski odleciał z Kiszyniowa do Moskwy 10 stycznia rano, a do Mołdawii wrócił 14 stycznia.
Krasnosielski stwierdził, że Rosja planuje dostarczać gaz do Naddniestrza w formie "pomocy humanitarnej". Wyjaśnił również, że jego wizyta w Moskwie była "inicjatywą obu stron". "Negocjacje prowadzone były na poziomie Ministerstwa Energii Rosji. Omawiano kwestię wznowienia dostaw gazu do Naddniestrza. Szczegóły techniczne nie zostały jeszcze ustalone, jednak Krasnosielski zaznaczył, że dostawy gazu, niezbędne do zaspokojenia potrzeb mieszkańców regionu oraz funkcjonowania gospodarki, zostaną wznowione w formie pomocy humanitarno-technicznej" — głosi komunikat władz lokalnych.
Przywódca Naddniestrza wyraził również gotowość spotkania się z Mają Sandu, aby "poinformować ją o rzeczywistej sytuacji". Przy czym Krasnosielski znów propagandowo zarzucał władzom Mołdawii, że nie odpowiadały na jego rzekome listy. Z kolei premier Mołdawii Dorin Recean oświadczył, że taki scenariusz był przewidywalny: „Rosja poświęciła region i teraz ogłasza się wybawicielem sytuacji”. Ekspert WatchDog Andrei Curăraru powiedział, że dotychczasowy brak działań Tyraspolu był zamierzony. Kreml zaaranżowałby tę grę w celach czysto wyborczych, wywołując kryzys i pozwalając cierpieć społeczeństwu, aby później zaprezentować się jako „zbawiciel”, ale tylko dla mieszkańców regionu Naddniestrza.
Według eksperta, Kiszyniów powinien przeciwdziałać tej taktyce poprzez zdecydowane środki, takie jak opodatkowanie gazu dostarczanego do Naddniestrza, aby zrekompensować koszty dla ludności Mołdawii, oraz przejęcie pewnych ilości gazu na potrzeby krajowe, w przypadku gdy Gazprom odmówi zapłaty podatków. Ponadto, Curăraru sugeruje nacjonalizację Moldovagaz, aby wyeliminować rosyjski wpływ na infrastrukturę energetyczną i zapobiec jej wykorzystywaniu jako narzędzia politycznego.