Zdjęcie: Facebook
08-02-2024 11:29
Szef Delegatury UE w Mołdawii Janis Mazeiks powiedział, że obecnie sensowne jest zorganizowanie w tym kraju referendum w sprawie przystąpienia do UE, aby dowiedzieć się, czy obywatele chcą ruszyć w stronę integracji z UE. Jak jednak zauważył Mazeiks, po zakończeniu negocjacji Mołdawii z UE w tej sprawie konieczne będzie zorganizowanie kolejnego referendum, w którym obywatele zostaną zapytani , czy są zadowoleni z warunków osiągniętych w negocjacjach.
„Brakuje nam szczegółów na temat tego referendum. Ponieważ zgodnie z ustawodawstwem Mołdawii referenda mogą być różnego rodzaju - konstytucyjne, referenda w ważnych kwestiach politycznych. I wiele będzie zależeć od tego, jakiego rodzaju będzie to referendum. Wartość dodaną tego referendum widzę jednak w tym, że obywatele odpowiedzą na pytanie, które zadała także opozycja – czy obywatele Mołdawii chcą zmierzać w kierunku integracji europejskiej” – powiedział szef delegatury UE.
„Bo teraz to będzie odpowiedź na pytanie, czy obywatele chcą iść w tym kierunku. Nie potrafią jednak odpowiedzieć na pytanie, czy są zadowoleni z warunków, jakie osiągnięto w negocjacjach w sprawie akcesji do UE. Wiele krajów, które były kandydatami do członkostwa w UE, przeprowadziło referendum po zakończeniu negocjacji, kiedy wszystko było już jasne” – podkreślił.