Zdjęcie: Flickr
24-11-2023 11:43
Władze obwodu królewieckiego zwróciły się do MSZ Rosji o podjęcie negocjacji z Litwą w sprawie otwarcia przejścia granicznego Dubki-Rambinas. Gubernator Anton Alichanow złożył takie oświadczenie na konferencji prasowej w Zgromadzeniu Ustawodawczym.
"Prosimy o rozpoczęcie negocjacji w sprawie zniesienia limitów [na przewozy tranzytem kolejowym - red.], prosimy o negocjacje w sprawie transportu pasażerskiego i towarowego, prosimy o otwarcie przejścia granicznego Dubki, bez pomp i czerwonych wstążek, bratania się i całowania, ale po prostu o zapewnienie normalnej pracy, a szczególnie im [Litwie]" - powiedział rosyjski gubernator obwodu. Warto zwrócić uwagę, że otwarcie przejścia granicznego, nie jest jedynym żądaniem rAlichanowa: równie ważne są limity towarowe w tranzycie kolejowym przez Litwę, co w sposób widoczny wpływa na stan gospodarki regionu.
Jak podały media regionalne, jesienią 2011 r. Rosja i Litwa podpisały porozumienie w sprawie budowy nowego mostu na Niemnie i dróg dojazdowych do niego. Obiekt znajduje się w pobliżu Mostu Królowej Luizy w Tylży (Sowieck). Przejście graniczne Dubki - Rambinas miało zostać otwarte przed Mistrzostwami Świata w Piłce Nożnej, ale okazało się, że na jego ukończenie brakuje miliarda rubli. Później termin oddania przejścia granicznego był wielokrotnie przekładany. W grudniu 2019 r. strona litewska poinformowała o zakończeniu budowy przejścia. Rok później obiekt został ukończony po stronie rosyjskiej, ale ruch nie został otwarty.
Na przejściu granicznym zorganizowano łącznie 49 pasów ruchu. Przepustowość ma wynosić 15 000 osób i 4 000 samochodów dziennie. W Dubkach zainstalowano pierwszy w kraju stacjonarny kompleks kontroli rentgenowskiej. Koszt obiektu wyniósł ponad trzy miliardy rubli. Cały transport był dozwolony przez przejście graniczne Ejtkuny (Czernyszewskoje) - Kibarty. Litwa nie otworzyła przejścia w Rambinas z powodu remontu drogi dojazdowej. Władze regionalne spodziewały się, że Dubki będą działać w tym roku.