Zdjęcie: Flickr
02-03-2022 11:10
2 marca 2022 r. mija 30 lat od rozpoczęcia wojny w obronie integralności terytorialnej i niepodległości Republiki Mołdawii. W tej wojnie zginęło prawie 300 osób, a 370 zostało rannych i pozostało inwalidami. 2 marca 1992 r. uzbrojeni strażnicy graniczni i Kozacy zablokowali mosty na rzece Dniestr w kierunku Vadul lui Vodă i Lunga oraz zaporę elektrowni wodnej w Dubăsari. Ograniczono przejazd transportu przez mosty w Benderach i Rîbniţa oraz w kierunku Camenca.
Parlament Mołdawii ogłosił 2 marca 2022 roku Rokiem Wdzięczności dla weteranów, którzy brali udział w wojnie w obronie integralności terytorialnej i niepodległości Republiki Mołdawii, w szacunku dla patriotyzmu bojowników, którzy poświęcili swoje życie i zdrowie dla wolności, demokracji i budowy państwa prawa w Republice Mołdawii.
Z okazji Dnia Pamięci zostaną złożone kwiaty na grobach żołnierzy poległych w tej wojnie. Zgodnie z planem działań w Roku Wdzięczności osoby, które w wyniku wojny pozostały niepełnosprawne, oraz rodziny tych, którzy zginęli na służbie, otrzymają coroczne wsparcie finansowe, a kombatanci skorzystają z dokładnych badań lekarskich, a w razie potrzeby z leczenia szpitalnego i sanatoryjnego.
Organizowane będą wystawy materiałów historycznych i dokumentów dotyczących poległych bohaterów, imprezy sportowe oraz zajęcia edukacyjno-patriotyczne w placówkach oświatowych. Uczestnicy wojny w obronie integralności terytorialnej i niepodległości Mołdawii spotkają się z rekrutami, członkami służby Armii Mołdawskiej, pracownikami Służby Bezpieczeństwa i Wywiadu oraz instytucji zarządzanych przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. Porozumienie o zawieszeniu broni zostało podpisane przez Republikę Mołdawii i Federację Rosyjską 21 lipca 1992 roku.