geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Kultura

Zdjęcie: Pixabay

Wręczenie polskich odznaczeń dla załużonych Polaków na Litwie

Dodał: Andrzej Widera

14-11-2024 10:58


Jak informuje "Kurier Wileński", w poniedziałek, 11 listopada polska społeczność na Litwie obchodziła 106 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Z tej okazji w Domu Kultury Polskiej w Wilnie odbyła się uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych nadanych w dniach 5 marca i 29 kwietnia 2024 r. przez prezydenta RP Andrzeja Dudę obywatelom Litwy zaangażowanym w działalność na rzecz społeczności polskiej na Litwie oraz popularyzującym polską kulturę i tradycje narodowe.

„Wydarzenia listopada 1918 r. mogą wydawać się niektórym z nas odległą przeszłością. Świat bez internetu i telefonów komórkowych wydaje się nam obecnie zupełnie obcy, nie mówiąc nawet o świecie bez telewizorów, lodówek czy autostrad. Od czasu wspominanych dziś przez nas wydarzeń minęło 106 lat. Nie mówię o tym jednak, by czynić pamięć o tym epokowym wydarzeniu odległą. Wspominam o tym, by podkreślić jak niezwykłymi zjawiskami są świadomość narodowa i pragnienie wolności, które przetrwały w narodzie polskim 123 lata” - mówił podczas uroczystości chargé d´affaires a.i. RP na Litwie Andrzej Dudziński.

„W tym roku przypada 30 rocznica podpisania Traktatu o przyjaznych stosunkach i dobrosąsiedzkiej współpracy między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Litewską. Zdajemy sobie sprawę, że Polskę i Litwę łączy zdecydowanie więcej niż dzieli. Nie tylko historia, obejmująca wspaniałe dzieje Rzeczypospolitej Obojga Narodów, dwukrotne odzyskiwanie niepodległości po I wojnie światowej i po upadku Związku Sowieckiego, doświadczenie komunizmu i rosyjskiego imperializmu, ale także obecna sytuacja geopolityczna. Oba nasze kraje stały się po upadku sowieckiego imperium pełnoprawnymi członkami zachodniego świata - państwami Unii Europejskiej stanowiącymi zarazem wschodnią flankę NATO, przodującymi we wsparciu dla walczącej Ukrainy, z którą współpracujemy także w ramach wspólnego formatu - Trójkąta Lubelskiego” - podkreślił Andrzej Dudziński.
Uroczystość uświetnił koncert „Chwytaj dzień”, podczas którego przeboje Zbigniewa Wodeckiego zaśpiewał Robert Rozmus

Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi RP za wybitne zasługi w działalności na rzecz popularyzowania polskiej kultury i zachowania tradycji narodowych odznaczeni zostali:
– Henryk Kasperowicz
– Stefania Tomaszun

Złotym Krzyżem Zasługi RP za zasługi w popularyzowaniu polskiej kultury odznaczeni zostali:
– German Komarowski
– Ali Aleksander Melech

za zasługi dla społeczności polskiej na Litwie, za rozwijanie polsko-litewskiej współpracy na rzecz zachowania i upamiętniania wspólnego dziedzictwa narodowego odznaczony został:
– ks. Józef Makarczyk

Srebrnym Krzyżem Zasługi RP za zasługi w rozwijaniu polsko-litewskiej współpracy sportowej odznaczeni zostali:
– Marian Kaczanowski
– Mirosław Leszczewski

Brązowym Krzyżem Zasługi RP za zasługi w działalności na rzecz społeczności polskiej na Litwie odznaczeni zostali:
– Hanka Grzybowska
– Władysława Miksza

Decyzją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej Medale „Opiekun Miejsc Pamięci Narodowej” otrzymali:
– Dariusz Lewicki
– Diana Olejnik
– Jan Sienkiewicz
– Michał Treszczyński


Źródło
Jeżeli chcecie Państwo wesprzeć naszą pracę, zapraszamy do skorzystania z odnośnika:

Informacje

Media społecznościowe:
Twitter
Facebook
Youtube
Spotify
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021 - 2024