Zdjęcie: Pixabay
26-03-2025 09:45
Jak donosi portal polskiej społeczności na Łotwie polskofalowska.com, w Przedszkolu Polskim w Dyneburgu dzieci postanowiły pożegnać zimę w tradycyjny sposób – poprzez dawny słowiański zwyczaj Topienia Marzanny. Choć śnieżne zabawy sprawiają im radość, to jednak marzą już o słońcu, śpiewie ptaków i pierwszych wiosennych kwiatach.
Podczas zajęć przedszkolaki własnoręcznie stworzyły Marzannę – słomianą kukłę, która od wieków symbolizuje zimę. Równocześnie przygotowały barwnie przystrojony gaik, ozdobiony wstążkami i kwiatami, symbolizujący budzącą się przyrodę. Rodzice dołączyli do dzieci, by wspólnie wyruszyć nad wodę, gdzie odbył się uroczysty rytuał. Kukła została symbolicznie pożegnana, co miało pomóc w przepędzeniu zimy i przywołaniu upragnionej wiosny.
Jak podkreśla Henryka Jachimowicz, nauczycielka pracująca na Łotwie z ramienia Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą (ORPEG), Topienie Marzanny to jeden z najstarszych zwyczajów słowiańskich. Dawniej był to magiczny obrzęd, dziś przekształcił się w radosną zabawę dla dzieci i młodzieży. Choć kiedyś kukłę topiono w rzece lub palono, obecnie podchodzi się do tradycji w sposób bardziej symboliczny i ekologiczny. Co roku, 21 marca, świętuje się w ten sposób nadejście cieplejszych dni, witając nową porę roku z nadzieją i radością.