geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Kultura

Zdjęcie: Pixabay

Krótka lista finalistów Nagrody im. Jerzego Giedroycia

Dodał: Andrzej Widera

02-10-2024 10:18


Jury prestiżowej literackiej nagrody imienia Jerzego Giedroycia ogłosiło wczoraj„krótką listę” finalistów. Do finałowej szóstki pretendentów do znanej nagrody za najlepszą książkę prozatorską w języku białoruskim za lata 2022-2023 trafiły utwory Walancina Akudowicza, Hanny Jankuty, Zmitra Bartosika, Ewy Wajtowśkiej, Marii Wajcieszonok i Walerego Gapiejewa.

„Trzeba wyobrazić sobie Syzyfa szczęśliwym” – Walancin Akudowicz. Tom liczący niemal 400 stron jednego z najbardziej wpływowych filozofów Białorusi. „Przede wszystkim jest to książka o tworzeniu dyskursu współczesnej białoruskiej myśli i bohaterach, którzy go tworzyli” - komentuje autor.

„Zabić zastępcę ministra” to trzecia książka Zmiciera Bartosika z serii „Podróże Wolności” po wcześniejszych: „Był u pana wróbelek gadatliwy” oraz „Klinika chińskiego dentysty”. Podobnie jak w poprzednich książkach, opowiada tu o nieznanych faktach białoruskiej historii na podstawie dokumentów i głosami żywych świadków, których w momencie wydania książki prawie już nie było. Chodzi o ostatnią próbę ocalenia rzeczywistości, jaka istniała w powojennej Białorusi – bez interpretacji. Warto dodać, że w 2023 roku książka została ponownie wydana.

„Figlarny pocałunek. Księga druga” – Ewa Wajtouska.Fabuła powieści oparta jest na kultowej japońskiej mandze „Itazura na Kiss” („Figlarny pocałunek”), która była wydawana w Japonii w latach 90. W drugim tomie„Figlarnego pocałunku” wydarzenia toczą się na wydziale filologicznym białoruskiego uniwersytetu, w obozie ekologicznym dla dzieci z Czarnobyla oraz w biurze światowej sławy białoruskiej firmy IT.

„Na przypiecku w Siliczach” – Maria Wajcieszonok. Twórczość literacka Marii Wajcieszonok opiera się na niemalże mitycznej narodowej tożsamości oraz starej klasycznej tradycji. Naturalność tekstu, swoboda stylu językowego i pamięć o ludowej mowie potocznej sprawiają, że proza i poezja Marii wyróżniają się oryginalnością i autentycznością wśród licznych twórców współczesnej literatury.

„Wolniarze. Przedświt” – Walery Gapiejew. „Przed wami najbardziej białoruskie z nielicznych białoruskich fantasy: zarówno w świecie ludzi, jak i w zaświatach działają miejscowe istoty, bogowie i duchy” – pisze o nowym dziele Walerego Gapiejewa „Knihaŭka”. Białoruska mitologia okazała się bogata i różnorodna w bohaterów, a zorganizowany zaświat znalazł swoje miejsce. Akcja powieści rozgrywa się w Mińsku i okolicach, a przejście do zaświatów nie jest trudne do odnalezienia…

„Czas chwastów” – Hanna Jankuta. W pierwszej połowie 2022 roku pisarka Hanna Jankuta mieszkała na piątym piętrze przedwojennego domu w warszawskiej dzielnicy Mokotów. Pokonując długie odcinki schodów, robiła notatki na telefonie. Zapisywała swoje myśli i obserwacje na paragonach ze sklepów, kawałkach papieru, w polskich i białoruskich miastach oraz w warszawskim Muzeum Geologicznym.

Ceremonia wręczenia nagród odbędzie się tradycyjnie pod koniec listopada. Nagroda im. Jerzego Gedroycia za najlepszą książkę prozatorską w języku białoruskim przyznawana jest od 2012 roku i dziś jest główną niezależną nagrodą literacką Białorusi. Patronem nagrody jest Jerzy Giedroyć, znany publicysta, polityk i konsekwentny zwolennik dobrosąsiedzkich stosunków między Polską a Białorusią, Litwą i Ukrainą.


Źródło
Bardzo dziękujemy za kolejne wpłaty! Już tylko 710 zł brakuje do naszej opłaty rocznej za serwer. Lista darczyńców. Jednocześnie nadal szukamy potencjalnych inwestorów naszego projektu, który wykracza daleko poza branżę medialną. Zapraszamy do kontaktu.

Informacje

Media społecznościowe:
Twitter
Facebook
Youtube
Spotify
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021 - 2024