geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Kultura

Zdjęcie: Pixabay

Krótka lista finalistów Nagrody im. Jerzego Giedroycia

Dodał: Andrzej Widera

02-10-2024 10:18


Jury prestiżowej literackiej nagrody imienia Jerzego Giedroycia ogłosiło wczoraj„krótką listę” finalistów. Do finałowej szóstki pretendentów do znanej nagrody za najlepszą książkę prozatorską w języku białoruskim za lata 2022-2023 trafiły utwory Walancina Akudowicza, Hanny Jankuty, Zmitra Bartosika, Ewy Wajtowśkiej, Marii Wajcieszonok i Walerego Gapiejewa.

„Trzeba wyobrazić sobie Syzyfa szczęśliwym” – Walancin Akudowicz. Tom liczący niemal 400 stron jednego z najbardziej wpływowych filozofów Białorusi. „Przede wszystkim jest to książka o tworzeniu dyskursu współczesnej białoruskiej myśli i bohaterach, którzy go tworzyli” - komentuje autor.

„Zabić zastępcę ministra” to trzecia książka Zmiciera Bartosika z serii „Podróże Wolności” po wcześniejszych: „Był u pana wróbelek gadatliwy” oraz „Klinika chińskiego dentysty”. Podobnie jak w poprzednich książkach, opowiada tu o nieznanych faktach białoruskiej historii na podstawie dokumentów i głosami żywych świadków, których w momencie wydania książki prawie już nie było. Chodzi o ostatnią próbę ocalenia rzeczywistości, jaka istniała w powojennej Białorusi – bez interpretacji. Warto dodać, że w 2023 roku książka została ponownie wydana.

„Figlarny pocałunek. Księga druga” – Ewa Wajtouska.Fabuła powieści oparta jest na kultowej japońskiej mandze „Itazura na Kiss” („Figlarny pocałunek”), która była wydawana w Japonii w latach 90. W drugim tomie„Figlarnego pocałunku” wydarzenia toczą się na wydziale filologicznym białoruskiego uniwersytetu, w obozie ekologicznym dla dzieci z Czarnobyla oraz w biurze światowej sławy białoruskiej firmy IT.

„Na przypiecku w Siliczach” – Maria Wajcieszonok. Twórczość literacka Marii Wajcieszonok opiera się na niemalże mitycznej narodowej tożsamości oraz starej klasycznej tradycji. Naturalność tekstu, swoboda stylu językowego i pamięć o ludowej mowie potocznej sprawiają, że proza i poezja Marii wyróżniają się oryginalnością i autentycznością wśród licznych twórców współczesnej literatury.

„Wolniarze. Przedświt” – Walery Gapiejew. „Przed wami najbardziej białoruskie z nielicznych białoruskich fantasy: zarówno w świecie ludzi, jak i w zaświatach działają miejscowe istoty, bogowie i duchy” – pisze o nowym dziele Walerego Gapiejewa „Knihaŭka”. Białoruska mitologia okazała się bogata i różnorodna w bohaterów, a zorganizowany zaświat znalazł swoje miejsce. Akcja powieści rozgrywa się w Mińsku i okolicach, a przejście do zaświatów nie jest trudne do odnalezienia…

„Czas chwastów” – Hanna Jankuta. W pierwszej połowie 2022 roku pisarka Hanna Jankuta mieszkała na piątym piętrze przedwojennego domu w warszawskiej dzielnicy Mokotów. Pokonując długie odcinki schodów, robiła notatki na telefonie. Zapisywała swoje myśli i obserwacje na paragonach ze sklepów, kawałkach papieru, w polskich i białoruskich miastach oraz w warszawskim Muzeum Geologicznym.

Ceremonia wręczenia nagród odbędzie się tradycyjnie pod koniec listopada. Nagroda im. Jerzego Gedroycia za najlepszą książkę prozatorską w języku białoruskim przyznawana jest od 2012 roku i dziś jest główną niezależną nagrodą literacką Białorusi. Patronem nagrody jest Jerzy Giedroyć, znany publicysta, polityk i konsekwentny zwolennik dobrosąsiedzkich stosunków między Polską a Białorusią, Litwą i Ukrainą.


Źródło
Jeżeli chcecie Państwo wesprzeć naszą pracę, zapraszamy do skorzystania z odnośnika:

Informacje

Media społecznościowe:
Twitter
Facebook
Youtube
Spotify
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021 - 2024