Zdjęcie: Pixabay
14-01-2025 08:36
W lutym 2023 roku Białoruska Rada Kultury rozpoczęła kampanię #art_born_Belarus, mającą na celu poinformowanie całego świata o białoruskim pochodzeniu słynnych artystów. Organizacja przypomniała o sukcesach kampanii i podkreśliła potrzebę jej kontynuacji. „Jeśli my, Białorusini, nie będziemy promować naszych twórców, zrobią to inni, nazywając ich „rosyjskimi”, „francuskimi” lub „polskimi”, ale nie białoruskimi” – zaznaczyła Rada Kultury, reagując na kolejną próbę rosyjskich dziennikarzy przywłaszczenia dziedzictwa białoruskich artystów.
Dzięki kampanii #art_born_Belarus wiele muzeów na świecie zmieniło informacje o miejscu urodzenia twórców z Białorusi. Na przykład w Metropolitalnym Muzeum Sztuki w Nowym Jorku zmieniono podpis pod obrazem „Kochankowie” Marca Chagalla z „Born in Russia” na „Born in Belarus”. Z kolei w Narodowej Galerii Sztuki w Waszyngtonie, na prośbę białoruskiego artysty, dodano wzmiankę o Białorusi w podpisie pod obrazem Chaima Soutine’a.
Wśród artystów związanych z Białorusią, Rada Kultury wymienia Marca Chagalla, Ossipa Zadkine, Petera Blooma, Abrama Bogdanowa, Faïbicha-Schraga Zarfina, Ossipa Lubitcha i wielu innych. Organizacja uważa, że ich związki z Białorusią powinny być odzwierciedlone w międzynarodowym środowisku artystycznym. „Jeśli nie będziemy o tym mówić, nasi twórcy będą nadal pozbawiani swojej tożsamości” – podkreśla Rada Kultury. Organizacja przypomina również, że na jej stronie internetowej można znaleźć wzory listów do muzeów na całym świecie oraz argumenty naukowe, które potwierdzają, dlaczego artystów takich jak Marc Chagall, Nadeżda Leżé, Jan Chrucki, Ferdynand Ruszczyc i Chaim Soutine można również uznać za białoruskich twórców. Kampania #art_born_Belarus kontynuuje walkę o uznanie prawdziwych korzeni światowej sławy artystów związanych z Białorusią.