Zdjęcie: Flickr
23-07-2025 15:00
Ciężar sankcji międzynarodowych oraz wymagania wynikające z prowadzenia wojny ujawniły i spotęgowały istniejące już wcześniej słabości rosyjskiej bazy przemysłowo-obronnej. Rosja ma obecnie poważne trudności z budową rzeczywiście nowych i zaawansowanych technologicznie systemów. Zamiast tego opiera się na odziedziczonych po czasach sowieckich rozwiązaniach i dawnych badaniach, a także w dużej mierze polega na dostawcach z krajów trzecich, by zastąpić kluczowe komponenty produkcji zachodniej – przy czym substytuty importowe i produkcja krajowa nie są w stanie sprostać wymaganiom.
Pomimo rekordowego poziomu wydatków wojskowych, nasze badania wskazują, że rosyjski przemysł zbrojeniowy znajduje się obecnie w stanie regresu – wbrew temu, co Kreml próbuje przedstawiać światu. Produkcja w najbliższych latach prawdopodobnie będzie musiała zostać uproszczona i spowolniona, a Rosja będzie zmuszona zaakceptować spadek jakości wytwarzanych systemów oraz stanie w obliczu „stagnacji innowacyjnej” w dziedzinie badań i rozwoju technologicznego.
Problemy te nie są jednak nie do pokonania. Rosja nadal będzie w stanie produkować uzbrojenie „wystarczająco dobre”, by stanowić trwałe zagrożenie dla Ukrainy. Jednak „wystarczająco dobre” do przedłużania wojny z Ukrainą nie oznacza zdolności do nadążania za postępem technologicznym Zachodu (ani Chin) w dłuższej perspektywie.
Ostatecznym celem Zachodu powinno być wspieranie degradacji rosyjskiego przemysłu zbrojeniowego – zmniejszając tym samym ogólne zagrożenie, jakie stanowi Rosja, poprzez stworzenie warunków dla jego dalszego upadku.
Analiza Mathieu Boulègue na łamach Chatham House - link do całości w źródle