Zdjęcie: czaswschodni.pl
22-10-2021 12:00
Analiza podejścia Polski do przyszłości bezpieczeństwa europejskiego z perspektywy frontu konfrontacji NATO z Rosją, koncentracji na utrzymaniu i umacnianiu relacji transatlantyckich jako centralnego filaru bezpieczeństwa kontynentu oraz obawy Warszawy o idee europejskiej autonomii strategicznej, która osłabiłaby rolę NATO i USA w zakresie bezpieczeństwa.
Polska wyłoniła się jako kluczowy głos wspierający więź transatlantycką jako fundament bezpieczeństwa i obronności Europy oraz w coraz większym stopniu staje się punktem zwrotnym w bazowaniu i rozmieszczaniu sił USA na wschodniej flance NATO. Warszawa, wieloletni krytyk rosyjskiej polityki regionalnej od 2014 roku, zwiększył wydatki na obronę i wzmocnił więzi bezpieczeństwa z sąsiadami w regionie bałtyckim i Europie Północnej.
W tym odcinku Justyna Gotkowska, koordynatorka Programu Bezpieczeństwa Regionalnego w Ośrodku Studiów Wschodnich oraz dr Marcin Terlikowski, szef Programu Bezpieczeństwa Międzynarodowego w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych, dyskutują o tym, jak Polska chce wpływać na bezpieczeństwo europejskie debata z dr Neilem Melvinem, dyrektorem ds. Studiów Bezpieczeństwa Międzynarodowego w brytyjskim Instytucie RUSI.