geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Pixabay

Zmarł Arnold Rüütel - były prezydent Estonii

Dodał: Andrzej Widera

01-01-2025 09:00


Wczoraj w wieku 96 lat zmarł Arnold Rüütel, który pełnił funkcję prezydenta Estonii w latach 2001–2006 – poinformowało biuro prezydenta. Arnold Rüütel urodził się 10 maja 1928 roku w Laimjala na Saremie (Saaremaa).  Ukończył szkołę rolniczą w Jänedzie, od 1949 pracował w wydziale rolnictwa powiatu Saaremaa. W latach 1955–1957 był nauczycielem w instytucie maszyn rolniczych w Dorpacie (Tartu). W 1964 został absolwentem wydziału nauk rolnych Estońskiej Akademii Rolniczej. W 1969 objął stanowisko rektora tej uczelni, funkcję tę pełnił przez osiem lat. W 1972 uzyskał stopień kandydata nauk rolnych.

W 1991 r. Arnold Rüütel przemawiał jako głowa państwa Estonii na Zgromadzeniu Ogólnym ONZ. W 1992 roku wygłosił prezentację na Konferencji Narodów Zjednoczonych ds. Środowiska w Rio de Janeiro. W latach 1991–1992 Arnold Rüütel był członkiem Zgromadzenia Konstytucyjnego, które opracowało nową konstytucję Republiki Estońskiej.

Arnold Rüütel był wybitnym estońskim politykiem, naukowcem i mężem stanu, który pozostawił głęboki ślad w historii Estonii. Rüütel był wizjonerem, pod którego przewodnictwem miały miejsce przełomowe wydarzenia, w tym przyjęcie deklaracji suwerenności Estonii, a także pomógł stworzyć fundamenty współczesnego państwa estońskiego.

21 września 2001 r. Arnold Rüütel został wybrany przez Riigikogu na prezydenta Estonii i objął urząd prezydenta 8 października 2001 r. Jako głowa państwa Rüütel koncentrował się na jednoczeniu społeczeństwa i osiągnięciu równowagi społecznej, podkreślając potrzebę troski o wszystkich mieszkańców Estonii. Jego rola w procesie przystąpienia Estonii do Unii Europejskiej była międzynarodowym kamieniem milowym jego kadencji.  Kadencja Rüütela na stanowisku prezydenta kraju zakończyła się 9 października 2006 r. Kandydował także na drugą kadencję na prezydenta, ale przegrał w kolegium elektorów z Toomasem Hendrikiem Ilvesem.  Pozostając aktywny społecznie także po zakończeniu swojej prezydentury, Arnold Rüütel do późnych lat życia działał na rzecz estońskiej kultury, przyrody i społeczeństwa.


Źródło
Bardzo dziękujemy za kolejne wpłaty! Już tylko 710 zł brakuje do naszej opłaty rocznej za serwer. Lista darczyńców. Jednocześnie nadal szukamy potencjalnych inwestorów naszego projektu, który wykracza daleko poza branżę medialną. Zapraszamy do kontaktu.
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.

Informacje

Media społecznościowe:
Twitter
Facebook
Youtube
Spotify
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021 - 2024